AKP 'Kafesteki Maymun'

18 Haziran 2012 16:00 / 2345 kez okundu!

 


Bilinen maymun deneylerindendir, "Kafesteki Maymun" deneyi. Biliminsanları tarafından kafese önce bir merdiven konur. Merdivenin üstüne de muz konur. Sonra kafese bir maymun alınır. Maymun merdiveni tırmanarak, muzu alıp yemek istediğinde, kafeste bulunan görevli tarafından maymun sopa ile dövülür.

Aradan bir müddet zaman geçer maymun tekrar muzu almak için merdivene tırmanmak istediğinde, yeniden görevli tarafından sopayla dövülür. Bu böyle bir dönem devam eder, ta ki en sonunda, maymun artık muzu almak için merdivene tırmanmaktan vazgeçip ve sadece ona verilen yiyeceklerle idare etmeye başlayıncaya kadar.

Daha sonrasında bu sefer kafese bir tane sopa bırakılır ve ikinci bir maymun alınır. Kafese yeni alınan maymun muzu almak için merdivene çıkmaya başlayınca, kafeste bulunan ilk maymun hemen sopayı kapar ve yeni maymunu dövmeye başlar. Bu sefer görevli konumuna, ilk maymun geçmiştir artık.

Bir müddet sonra ikinci maymun da sadece verilenleri yemeğe alışır ve merdivendeki muzu arzu etmez olur. Bu durumun kafese alınan her yeni maymunda devam ettirildiği görülür ki, mesela beşinci maymun muza yöneldiğinde, eski maymunlar kafesteki sisteme adapte olurken, yeni geleni de sopayla döverek, adapte etmeye çalışmakta gönüllü olurlar.

Yaşadığımız günlerde siyasette yaşananlara bakıldığında, AKP'nin geldiği nokta da bu olmuştur bana göre, kafesteki AKP.

Kafese giren AKP, sistemle türban sorunu için dayak yiye yiye bugünlere geldi. Askeri vesayete karşı gelme noktasında muhtıra yiyerek, sistemi değiştirmeye yöneldiğinde darbe planlarına muhatap olarak, vs AKP, sistemle kavga ede ede öyle bir noktaya geldi ki, sistemin yerine geçerek sopayı eline almaya başladığı görülüyor.

Eskiden YÖK için dayak yiyen AKP, şimdi kendisi YÖK'ü sahiplenir noktaya geldiği gibi, YÖK'e karşı olanlarla bir kavga içinde, YÖK için kafese girenleri ilk efendileri gibi, onların yerine AKP dövmeye başlıyor artık.

Türbanla parlementoya girme sorununu çözemediği gibi, talep edenleri de aynen eski sistemin yaptığı gibi AKP terbiye ediyor artık.

Din, inanç, düşünce özgürlüğü adına dayak yiye yiye bugünlere güçlenerek ve geniş halk kitleleri tarafından desteklenerek gelen AKP'nin, bugünlerde kendisi dışındakilere özgürlükleri gerektiği gibi savunmadığı gözlemleniyor.

Eğitimin Ankara'dan yönlendirilmesine karşı mücadele edeceğini ilan AKP, bugün geldiği noktada, milli eğitimde kontrolü tamamen eline geçirdiği halde, kafesteki maymun gibi sopayı eğitimde özerkliği-özgürlüğü savunanlara karşı kullanıyor.

Kürt sorununu çözeceğini savunan ve bu konuda en son referandumda bile geniş halk desteğini arkasına alan AKP'nin, bu sorunu "sopa ile çözeceğim" noktasına gelmesi insanı çok düşünürüyor doğrusu.

AKP, devleti ele geçirmesine rağmen kendi tabanına söz verdiği özgürlükleri elde edip veremediği için, özgür bir anayasa yapamadığı için, demokratik hayatı tesis edemediği için, bunları isteyenlere karşı, aynen kafesteki eski maymunlar gibi, özgürlük isteyenlere karşı sopayı eline almaya yöneldiği gözleniyor.

Kafesteki AKP, kafese yeni girmeye başlayan, Müslümanlara, Alevilere, Kürtlere, azınlıklara, yoksullara, vs karşı sizler de verilenlerle yetinmeyi öğrenmelisiniz deme noktasında, bu anlamda hızla siyasetin tıkandığı bir noktaya gelindiğini görüyorum.

Kafesteki maymunlara soru sorma şansımız olsaydı, ne derlerdi acaba? Herhalde "burada işler böyle yürüyor" derlerdi. İşte bilim adamları buna "öğrenilmiş davranış" diyor.

AKP'nin de, dayak yiye, yeni mevzileri kazanırken, düşünce sistemi de, dayak yiye yiye "burada işler böyle yürüyor" diye düşünme noktasına geldi. İşte tehlikeli olan ve onu destekleyenlerde yeni kırılmayı yaratacak olan tam da burasıdır diye düşünüyorum.


Sevgiyle kalın,


Ergün EŞSİZOĞLU

18.06.2012


Son Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2012 23:30

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.