Ben, Tonya

18 Şubat 2018 10:15 / 338 kez okundu!

 


Yönetmen: Craig Gillispie
Oyuncular: Margot Robbie, Allison Jenney, Sebastian Stay

Şampiyonluk kazanmış birçok sporcunun yaşamında inanılmaz dramlar vardır. Çocukluktan başlayan varoluş savaşının şampiyonluklarla beden bulması onların yaşamlarının anlamıdır. Yoksa bireysel dallarda bu kadar çok sporcunun doping yapması başka şekilde açıklanabilir mi?

“Ben, Tonya” bize böyle dramatik bir öyküyü anlatıyor. Tonya Harding daha 4 yaşında iken annesinin elinden tutup kendisini buz pistine götürmesinin, yaşamının en büyük anlamı olacağından habersizdir. O gün, buz pateninde gelecekteki Amerika şampiyonluğunun ve olimpiyat sporculuğunun ilk günüdür. Başarı hırsının hayatını kaydıracak skandallara da yol açtığı ilk gündür. Meşhur üçlü Axel hareketini yapabilen ilk Amerikalı kadın sporcu olarak anılma onurunu hiçbir zaman doyasıya yaşayamaz. Skandallar onu suçlu bir kimliğe dönüştürür. En yakın rakibi Nancy Kerrigan’ın antrenman yaptığı salonda bir adam tarafından dizinden sakatlanması, Harding’in bir komplosu olup olmadığı tam açıklığa kavuşamamış bir olay olsa da, mahkeme onu suçlu bulur.

Yönetmen Craig Gillispie hikayesini dördüncü duvarı yıkarak yani karakterlerin kameraya konuşmalarıyla tamamlıyor. Gerçeklik duygusunu ayakta tutan bu belgeselci anlatımı, filmin en önemli parçasına dönüşmüş. Bu akış, seyircinin gerçeklik inancını sık sık yıkıyor ve her şeyin kurmaca olabileceğini hatırlatıyor. Olayın bilinen akışını izledikten sonra karakterin kameraya dönerek “asla böyle bir şey yapmadım” demesi, gerçeğin perdede ne kadar sorunlu olabileceğini anlatıyor.

Sinemanın en güzel oyuncularından Margot Robbie, Tonya’da en olgun performansını sunmuş. Onun sert, yıkılmayan ve kırılgan yönlerini müthiş bir duyarlılıkla oynuyor. Onun annesinden, kocasından alamadığı sevgiyi buz pistlerinde aramasını mükemmel yansıtıyor. Oscar’ı alsın isterim. En az onun kadar olan diğer oyunculuk gösterisi de annesini canlandıran Allison Janney’den geliyor. Katı, sevgisiz bir anne sureti. Altın Küre sonrası Oscar’ın yardımcı kadın oyuncu dalında en büyük favorisi.

Kurgu ve görsellik müthiş bir tempoda çalışıyor film boyu. Buz pistindeki yarışma sekansları soluk kesiyor.

Tonya’nın alt sınıftan gelmesinin çeşitli şekillerde önüne engel olarak çıkartılması, filmin en önemli gerçeği olmuş. Diğeri ise Tonya’nın sevgi açlığını başarıyla yakalamaya çalışması. Gillispie Amerika toplum gerçeğiyle Tonya karakterini özdeşleştiriyor. Önce yücelt sonra da, yık ki; sansasyon olsun. Kaçırılmayacak üst düzey bir seyirlik.

 

Emin YEĞİNBOY

18.02.2018

 

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.