'Bir Zamanlar İzmir'

19 Nisan 2009 01:45  

 

'Bir Zamanlar İzmir'

14. Tüyap İzmir Kitap Fuarı'nda Orlando Carlo Calumeno Koleksiyonu’ndan İzmir kartpostallarının yer aldığı bu sergiyi kaçırmayın.

Birzamanlar Yayıncılık Tüyap İzmir Kitap Fuarı’na bir sergiyle katılıyor. “Bir Zamanlar İzmir”de adlı sergide Orlando Carlo Calumeno Koleksiyonu’ndan İzmir kartpostalları yer alıyor. Tamamına yakını 1895-1910 yılları arasında yayınlanmış kartpostallar şehrin 100 yıl önceki dokusunu yansıtırken iktisadi ve sosyal hayat hakkında da veriler sunuyor. Sergi 18-26 Nisan 2009 tarihleri arasında TÜYAP Kitap Fuarı’nda (Salon: 2, 119/A) gezilebilir.

Birkaç ay önce Herve Georgelin’in “Smyrna’nın Sonu” kitabını Türkçeye kazandıran Birzamanlar Yayıncılık, serginin açılışıyla birlikte İzmir hakkında ikinci bir kitap daha yayınladı. Kitapta Orlando Carlo Calumeno Koleksiyonu’ndan 123 kartpostalın yanı sıra Vital Cuinet’in 1890’larda kaleme aldığı, Osmanlı Türkiyesi hakkında çok ayrıntılı bir araştırma olan “La Turquie d’Asie” adlı dört ciltlik kitabının “İzmir Sancağı” bölümü yer alıyor.

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0