ForumŞiir Tutkunları Şiirlerini Ameliyat Masasına Kendi Elleriyle Yatırıyor  Yeni Konu 

Atatürk Þiirleri - Serdar Yýldýrým

03 Kasým 2020

Serdar Yýldýrým

EÞSÝZ ASKER ATATÜRK O, bir millete baþtý. Yel oldu, daðlar aþtý. Sel oldu, düþman kaçtý Tüm dünya buna þaþtý Eþsiz asker Atatürk. --------------------------------- ATATÜRK VE CUMHURÝYET O'nsuz tarih olmazdý. O, doðmasaydý. Tarih kitaplarýný yýrtardým, Cumhuriyet kurulmasaydý. --------------------------------- CUMHURÝYET Haykýr durma, Cumhuriyet 96 yaþýnda. Dört mevsim yaþanýyor, topraðýnda, taþýnda. * * * * Birbiriyle kaynaþmýþ Türk Halký'nýn sesi var. Asrýmýzýn ileri, güçlü Türkiye'si var. * * * * O güçlü Türkiye'nin önderi, lideri var. Elinde meþalesi Yüce Atatürk'ü var. * * * * Sarsýlmaz irademiz, bükülmez bileðimiz. Iþýðýyla aydýnlanýr uygarlýk yolumuz. * * * * Cumhuriyet sonsuza, sonsuza ulaþacak. Bütün diðer devletler ondan geri kalacak. ---------------------------------- BAÞKOMUTANLIK MEYDAN MUHAREBESÝ - Dumlupýnar Meydan Muharebesi - Kütahya'ya baðlý Dumlupýnar yakýnýndaydý. Tarih 30-Aðustos-1922 Beþinci günüydü Büyük Taarruz'un. Yunan iþgal kuvvetlerine karþý Kesin bir Türk zaferiyle sonuçlandý. Þahsen yönetilmiþti, Mustafa Kemal Paþa tarafýndan. ----------------------------------- DEVRÝMCÝ MUSTAFA KEMAL Aðaçlara, taþlara, yapraklara, kuþlara Denizlere, göllere, ýrmaklara, çaylara Gelip geçen yýllara, mevsimlere, aylara Duygularým coþar, sel olur, seni sorarým. * * * * Selanikim, Samsunum, Ankaram, Ýstanbulum Karadenizim, Marmaram, Egem, Akdenizim Baþka izmleri boþ ver yeterli Kemalizm Hedef zirve çünkü ben gerçek bir Türk genciyim. * * * * Bir volkan gibi kabardým, kabýma sýðamam. Ýlkelerinden baþkasýna gidip sýðýnmam. Sen varken uzakta yol gösterici aramam. Ben bu yurdu emanet ettiðin Türk genciyim. -------------------------------------- MUSTAFA KEMAL ATATÜRK CUMHURÝYET DEMEKTÝR Bu topraklarda Cumhuriyet özgürlük demektir. Özgürlük Anadolu'da Cumhuriyet demektir. Özgür olmak isteyen yeni nesillere, Altýn tepsi içinde Cumhuriyeti sunduk biz. * * * * Çilesini biz çektik, acýsýný biz yaþadýk. Yýllarca Kurtuluþ Savaþý için ömür törpüledik. Pek çoðumuz evine geri dönemedi. Bebeklerimiz bize bir kez baba diyemedi. * * * * Vatanýmýzý savunduk düþmana karþý. Gündüz ve gece bekledik siperlerde. Baðrýmýza hançer saplandý istemesek de. Hançeri baðrýmýzdan çýkarýp düþmana sapladýk. ----------------------------------------- BÝR GÜNEÞ GÝBÝ DOÐDUN Þan, þeref ve onurla taþýdýn Türk Bayraðý'ný. Olmaz, dediler, bu vatan kurtulmaz, dediler. Bitti, dediler, herþey bitti, dediler. Anadolu yandý, yýkýldý, tükendi, dediler. Sonra sen bir güneþ gibi doðdun, Anadolu'nun baðrýnda karanlýðý boðdun. * * * * Yenilmeyiz biz, yeneriz diyenleri tükettin. Topun, tüfeðin az olsa bile onlarý alt ettin. Þanlýsýn sen, Türklük sana þükran borçlu. Türklüðü zirveye taþýdýn, sürünsün onlar yer altýnda. ------------------------------------------- VATANI KURTARMAK YETMEZDÝ Devrim gerekliydi. Devrim; deðiþim, çaðdaþlaþma demekti. Fikirde, düþüncede devrim Kýlýk, kýyafet devrimi Þapka devrimi Kadýnlara özgürlük Harf devrimi Gelin, tamamlayalým devrimi, dedim. Geldiler, tamamladýk. Çaðdaþlaþtýk, medenileþtik. Ýlkellikten kurtulduk, modernize olduk. Modern olduk. Çaðýn gereklerine uyduk. Yazan: Serdar Yýldýrým ----------------------------------------------------------- SONSUZA KADAR KALBÝMDESÝN Ey tarihin kaydettiði büyük komutan! Bu vataný kurtardýn diye sana þükran borçluyum. Temelleri çok saðlam Türkiye Cumhuriyeti'ni kurdun. Gösterdiðin olaðanüstü kahramanlýða minnettarým. * * * * Ey tarihin kaydettiði eþsiz devlet adamý! On beþ yýl onurlu ve þerefli bir yönetim gösterdin. Baþarýlarýndan dolayý seni alkýþlýyorum. Gönlümden derlediðim bir demet çiçeði armaðan ediyorum. ------------------------------------------- ATATÜRK 135 YAÞINDA 135 Yaþýnda bir güçlü, dev Türk. O'nun adý Mustafa Kemal Atatürk. * * * * 1881 yýlýnda doðdu. Tam 24 yaþýnda yüzbaþý oldu. * * * * 31 Mart Ayaklanmasý'nda vardý. Hareket Ordusu Kurmay Baþkaný oldu. * * * * Osmanlý Ýmparatorluðu çökmüþtü. Fethedilen ülkeler elden gitmiþti. * * * * Sonunda Anadolu'ya düþman dolmuþtu. Ýnsanlar çaresiz, ümit yok olmuþtu. * * * * Karanlýkta ýþýk belirdi, uzakta. Vapurla geldi, ayak bastý Samsun'da. * * * * Cumhuriyetin sýnýrlarýný çizdi. Düþmanlarý þöyle bir hizaya dizdi. * * * * Savaþ, dedi, düþmanlar, savaþ isteriz. Dedi Mustafa Kemal , savaþtan kaçmam. * * * * Ordu yoktu, ordu kurdu, silah buldu. Cephede ön safta kendine yer buldu. * * * * Kana kan, diþe diþ düþmanla savaþtý. Aman vermedi düþmana onu yendi. * * * * Düþman üzgündü, Kemal geçilmez, dedi. Umutsuz postu Çanakkale'ye serdi. * * * * Sonra Yunan Ýzmir'e çýkartma yaptý. Ýlerledi, ortalýðý yakýp yýktý. * * * * Mustafa Kemal orduyu geri çekti. Sakarya Irmaðý baðlantýyý kesti. * * * * Bir buçuk yýl askere savaþ öðretti. Her asker bir Mustafa Kemal olmuþtu. * * * * Mustafa Kemallerle dolu bir ordu. Düþmana kaç paralýksýn diye sordu. * * * * Tuttu, aldý, vurdu, yerden yere vurdu. Zaman saatini Cumhuriyet kurdu. * * * * Ey güzel Cumhuriyet, sen ne güzelsin. Özgürlük denizinde mutlu yüzersin. Yazan: Serdar Yýldýrým - Türkiye 2017 --------------------------------------------- ÇANAKKALE'DE BEN VARDIM Ýster miydim Anadolu iþgal edilsin? Ýster miydim ordular daðýtýlsýn? Ýster miydim padiþah teslim olsun? Ýstemezdim, böyle olsun istemezdim. * * * * Anadolu harap, bitap bir haldeydi. Türlü katliamlar yaþanmaktaydý. Ýnsanýmýn koruyaný, kollayaný yoktu. Sonunda Ýngiliz gemileri Çanakkale'ye geldi. * * * * Alman komutan Liman Von Sanders Türk birliklerinin baþýndaydý. Tabyalar savunmasýzdý, ateþ hattýndaydý. Düþman çok güçlüydü, kayýplar artmýþtý. Siperler gerilere, daha gerilere çekilmiþti. * * * * Ben geldim Çanakkale'ye insanlar beni tanýyorlardý. Liman Von Sanders bir cephe sana yeter mi dediydi? Ben hayýr dedim, bütün cephelerin komutanlýðýný bana vermelisiniz. Dediðim aynen oldu, Çanakkale'de ben vardým. * * * * Geceleri uyku tutmazdý beni. Atýma bindiðim gibi dörtnal uzaklaþýrdým. Düþman sabaha karþý nereden çýkartma yapar. Bunun planýný yapar, önlemini alýrdým. * * * * Çanakkale'de dört - beþ gün uyumadýðým olurdu. Bir gece saat iki sularýydý. Birliðime geri döndüm ve emrimi verdim: Conkbayýrý'na beþ yüz asker çýkarýn, mevzilensinler. * * * * Aman komutaným, dedi, diðer subaylar. Orasý kuþ uçmaz, kervan geçmez bir yerdir. Ne gereði vardýr orada beþ yüz askerin. Bir asker bile gitmese daha doðrudur. * * * * Siz dedim, beþ yüz askeri gönderin. Evet, dediler, gönderdiler. Sabaha karþý Anzaklar Conkbayýrý'ndaydý. Ama ben de Türk Askeri'nin yanýndaydým. * * * * Kýlýcým sað elimdeydi, tabancam sol elimde. Bütün bir gün savaþtýk can siperhane. Yýkýlmadýk, yenilmedik, galip gelen biz olduk. Kazanan biz, yenilen Ýngiliz oldu. Yazan: Serdar Yýldýrým ----------------------------------------------- ATATÜRK: KARANLIK BENDEN KORKTU Ben aydýnlýðým, çaðdaþým, medeniyetim. Geleceðe yönelik güzel duygular içindeyim. Yeni yýllar, yüzyýllar, bin yýllar, Benim için, yarýnki gün gibidir. * * * * Evrenseldir duygular, sonsuza dek geçerli. Bir bütündür fikirler, beyinlerde gizemli. Ben isteseydim bir çað açýp bir çað kapatmaz, Gücüm vardý, yüz çað açýp yüz çað kapatýrdým. * * * * Anadolu, boðazýna kadar karanlýða batmýþtý. Sevr Antlaþmasý Türk insaný için, idam fermanýydý. Ben bir kükredim, yer , gök inledi. Dünya benim eþsiz haykýrýþýmý dinledi: * * * * Siz kim oluyorsunuz, vatanýmý nasýl iþgal edersiniz? Yüz binlerce askerle geldiniz, topunuzla, tüfeðinizle. Bakýn benim askerim yok, topum, tüfeðim yok. Yokluktan çýktým ben, gerekirse yoktan var ederim. * * * * Padiþahýn idam fermaný, Demokles'in kýlýcý gibi sýrtýmdaydý. Anadolu halký içerden vuran Bu gücün farkýndaydý. * * * * Rütbelerim sökülmüþtü, bir er durumundaydým. Doðu Ordularý Komutaný Karabekir Paþa, Emrinizdeyim efendim, dedi. Sonra bütün komutanlar baðlýlýðýný bildirdi. * * * * Osmanlý diye bir millet yoktur. Osmanlý bir hanedanýn adýdýr. Büyük Selçuklu Devleti parçalanmýþ, Buradan Anadolu Selçuklu Devleti oluþmuþ. Yýllarla o da parçalanýp, beyliklere dönüþmüþ. Osman Gazi'nin kurduðu Osmanlý Beyliði ortaya çýkmýþ. * * * * Osman Gazi, ben Türküm, diye öðünürdü. Orhan Gazi, babam ve ben Türk'üz, derdi. Onlarýn oðullarý da Türk'tü. Akýnlar yaptýlar Avrupalý ürktü. * * * * Fatih Sultan Mehmet Türklük adýna Ýstanbul'u fethetti. Yavuz Sultan Selim ilk Türk halifesiydi. Avrupalý, barbar Türkler geliyor, deyip korkardý. Sonra Kanuni Viyana'yý kuþattý. * * * * Erzurum ve Sivas Kongrelerini topladým. Yurdun kurtuluþu yolunda önemli bir adým attým. Karanlýk benden korktu, aydýnlýðý istemedi. Aydýnlýðý istemeyen karanlýðý paramparça ettim. ------------------------------------------ BEN MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ÜM Ben bu vataný kurdum. Savaþtým, zafer kazanmadan, Barýþ antlaþmasý imzalamadým. Zaten tarih hep benden yana oldu. * * * * Ben bir Osmanlý subayýydým. Padiþahýn iradesine asla karþý gelmedim. Ama o, benim tacýma, tahtýma dokunmayýn, Anadolu'da ne isterseniz yapýn, dedi. * * * * Padiþah Vahdettin böyle demese bunlar olmazdý. Anadolu'da böylesine kýyýmlar yaþanmazdý. Ordular daðýtýlmýþtý, silahlar toplanmýþtý. Asker evine, köyüne gönderilmiþti. * * * * Güneyde Ýngilizlere karþý zafer kazandým. Hareket Ordusu'nda Kurmay Baþkan olarak görev aldým. Halk arasýnda adým saygýyla anýlýyordu Çanakkale'ye geldiðimde dünya beni tanýyordu. * * * * Benim adým Mustafa Kemal Atatürk. Damarlarýnda Türk kaný akan herkesin Mustafa'sýyým. Ödün vermez yüreðim, bükülmez bileðim. Ben Türküm diyen herkesin Kemaliyim. ---------------------------------------- ATATÜRK'ÜN ARAMIZDAN AYRILDIÐI YAÞTAYIM Gökyüzünde þimþek çaktý. Yeryüzüne yýldýrým düþtü. On yýl boyunca araþtýrdým. Gerçekleþtirdikleri olaðanüstüydü. Dünya tarihinde tekti. * * * * Ey sen büyük komutan! Ey sen büyük devlet adamý! Seni saygýyla anýyorum. Ýnsan olmanýn bilincinde olan Herkesten bu saygýyý bekliyorum. * * * * Yýllar geldi, yýllar geçti. Aradan 78 yýl geçti. Yaþadýðý yýldan bunca yýl sonra, Adý saygýyla anýlan bir baþka komutan, Devlet adamý var mý? * * * * Sen ki sekiz yýl annen Zübeyde Haným ve kardeþin Makbule Haným'dan ayrý kaldýn. Varýný, yoðunu bu vatan için ve gelecekte kuracaðýn Türkiye Cumhuriyeti için feda ettin. Nasýl Çanakkale'de üçüncüye sýtmaya yakalanmýþtýn ve doktor vücuduna aþýrý kinin enjekte etmiþti. Yakýnýnda bulunan subaylara ya gider ya gelir demiþti. Sen gitmedin geldin, benim refah ve mutluluðum için, direndin. Kurduðun Türkiye Cumhuriyeti sýnýrlarý içinde yaþayan ve seni tanýmayanlar var. Bunlara tavsiyem yaþadýðý için, Mustafa Kemal Atatürk'e þükretmeleridir. * * * * Bir cami yaptýranýn adýný hayýr, dua ile anarsýn da Cumhuriyet kurulduktan sonra yüzlerce cami yaptýran ve Yaptýrýlmasýna ön ayak olan Atatürk'ü neden sevmezsin? Yazan: Serdar Yýldýrým - 2016
Uyarý

Yorum yazabilmek için üye olmalý ve oturum açmalýsýnýz.

Eðer sitemize üye deðilseniz buraya týklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eðer üye iseniz oturum açmak için buraya týklayýn.

Bu tartýþmayý Facebook'ta paylaþabilirsiniz:
Facebook'ta paylaþ
0