ForumFikrim Geldi!  Yeni Konu 

Negatif Dil toplumu çürütüyor - Necdet Þen

31 Temmuz 2008

hurkus

Negatif Dil toplumu çürütüyor - Necdet Þen

Türkiye’de matbuatýn dilinin oluþmasýnda bir zamanlar her ikisinde de çalýþtýðým Cumhuriyet gazetesiyle Gýrgýr dergisinin öncü rolü olduðunu düþünüyorum.

Son otuz yýlýn haber ve yorum dilini bu iki ana damar belirledi.

Bugünün medya muktedirleri bu iki yayýný okuyarak büyüdüler.

* * *

Bu dil, meselelere hep olumsuz tarafýndan yaklaþan, muarýz, iðneleyici, aþaðýlayýcý, umutsuz, güvensizlik ve çaresizlik yayan bir dil.

Bu dil, ‘her þeyin kötüye gittiði ve iktidara kim gelirse gelsin daha da kötüye gideceði’ konusunda sarsýlmaz bir imanla dünyaya bakmanýn hem sonucu hem müsebbibi.

Bu Negatif Dil kanser gibi; bizi içten içe çürütüyor.

Korku hep baþrolde. Korkacak sahici bir þey yoksa medya mutlaka bir þeyler bulup sokuyor gözümüze.

Biz korktukça birilerinin kasalarýna dolarlar yaðýyor.

* * *

Hava güneþli. Dallarda serçeler býcýr býcýr. Sokakta yürüyorum.

Karþýdan bir genç kýz geliyor bir bebek arabasýný ite ite. Bir de yanýnda yürüyen üç yaþlarýnda kýz çocuðu. Þeker mi þeker, maviþ, atkuyruklu, býdýk.

Kedi miyavlamasýný andýran tatlý mý tatlý bir sesle ablasýna soru soruyor:

‘Þimdi burda bi bomba patlasa biz ölürüz di mi?’

Kötü oluyorum.

Serçeler susuyor. Kedileri görmüyorum. Kaldýrým taþlarý ve çöp kutularý düþman artýk.

* * *

Ey medya muktedirleri, Allah rýzasý için soruyorum:

Üç yaþýndaki bir çocuðun gündemi bu mu olmalý?

Bu mu olmalý tonton yanaklý maviþ bebenin kafasýndaki soru?

Neden?

* * *

Neden bizim sorumluluk duygusu bu kadar dumura uðramýþ bir medyamýz var?

Biraz daha reyting ya da tiraj uðruna daha da beterini yapmaya hazýr bu medyadan memnun muyuz?

Kanlar içinde yerlerde yatan parçalanmýþ cesetler ekranlarda, gazete manþetlerinde, bebeklerin bile göz hizalarýnda.

Kýran kýrana bir öd koparma ve öne geçme yarýþý.

Daha üç yaþýndayken ruhen sakatlanýyor çocuklarýmýz.

Polyanna masallarý, barbi bebekler ve renkli sinemaskop rüyalar çaðýndaki yavrularýmýzý terörün asýl amacý olan dehþet duygusuna maruz býrakan bir medya var bu ülkede.

Ve en temel içgüdüsünü herhalde hipermarket reyonlarýnda kaybetmiþ, minicik bebesini televizyonun ve matbuatýn zararlarýndan korumayý akýl edemeyen tüketim toplumu insanlarý.

Hepsi çok meþgul. Hepsinin kulaðýnda cep telefonu. Hepsi ‘nasýl daha fazla kazansam ve daha baþka nerelere para harcasam’ diye düþünmekten serseme dönmüþ anababalar...

Bir toplum ki böyle incelikleri irdeleyecek zihinsel berraklýktan uzaða düþmüþ.

* * *

Televizyonlarý Allah ýslah etsin, müstehakýný versin, boylarýný poslarýný antenlerini devirsin inþallah! Pis televizyonlar! Tüh!

Peki ama þu matbuata ne oluyor?

Yahu kardeþim, sen insanlarý korku manyaðý yapma yarýþýnda televizyonla rekabet edebilir misin? Niye bu çirkinliðin kuyruk suyuna takýldýn? Delirdin mi?

Ne zaman býkacak bu medya insanlarý dünyanýn battýðýna inandýrmaya çalýþmaktan?

Ne zaman oturup düþüneceðiz kullandýðýmýz negatif dilin bizi nasýl kirlettiðini?

Ne zaman kafamýza dank edecek bu saçmalýðýn artýk daha fazla sürdürülebilir olmaktan gitgide uzaklaþtýðý gerçeði?

Þu gazete kalabalýðýnýn içinden neden bir tane küçük kara balýk çýkýp ‘ben bu çirkinliði sürdürmek istemiyorum, ben insanlarýn dehþet duygularýna karþý daha duyarlý davranacaðým, daha pozitif bir yayýn politikasý izleyeceðim, korku çýðýrtkanlýðý yapmayacaðým’ deyip kollarý sývamýyor?

Baðýrmayan, öd koparmayan, kábus gördürmeyen bir gazetenin de pekalá tiraj kazanabileceðini ilk önce acaba hangi holding yöneticisi kavrayacak?

Star (31.07.2008)

Uyarý

Yorum yazabilmek için üye olmalý ve oturum açmalýsýnýz.

Eðer sitemize üye deðilseniz buraya týklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eðer üye iseniz oturum açmak için buraya týklayýn.

Bu tartýþmayý Facebook'ta paylaþabilirsiniz:
Facebook'ta paylaþ
0