ForumPolitikitiraf.izmir  Yeni Konu 

BABA MESLEÐÝ "ÖYKÜ"

06 Ekim 2020

habibtaskin

Hüseyin Habip Taþkýn Veli dükkânýnýn önündeki sandalyede oturuyordu. Orta boylu, siyah düz saçlý, burnu küçücüktü, sanki bir noktaydý. Dudaðýnýn sol tarafýnýn hemen altýnda ufacýk bir beni vardý. Gelip geçene bakýyordu. Gýda dükkâný olmadýðýndan müþterisi sýk olmazdý. Babadan oðula geçen bir meslekti Veli'nin yaptýðý. Mobilya dükkânýný babasý ilk açtýðýnda, iki katlý tuðladan yapýlma, üst katý ev, alt katý mobilya maðazasýydý. Önünden toprak yol geçerdi. Toprak yol üzerinden, eþeðe binmiþ adamlar, çocuklar geçerdi. Yaðmurlu havalarda toprak yol üzerinde küçük küçük su birikintileri olurdu. Su birikintilerine düþen her damlacýk dalga halinde yayýlýrdý. Kasabada el ile gösteriliyordu. Evlenecek olanlar, evine mobilya alacaklar buraya gelirlerdi. Ya þimdi? Kasabada kýsa zamanda çok katlý binalar dikilmeye baþlandýðýnda, Veli bu geliþmeden memnundu. Akþam yemeðinde eþi Tülin'e: “Ev demek, koca koca binalarýn dikilmesi demek; iþlerin artmasý demektir. Para demektir.” diyerek böbürlenir, bardaktan suyunu içtikten sonra, elinin tersiyle aðzýný silerken: “Karý… karý sen bu iþlerden anlamazsýn! Yine de sana anlatýyorum. Deðerimi bilesin diye.” derdi. Tülin ev kadýnýydý. Kocasý konuþtuðu zaman aðzý var, dili yok gibiydi. Kýzýlýmsý, dalgalý saçlýydý. Kýsa boylu, kiloluydu. Yanaklarý dolgun, kýrmýzýydý. Zaman geçtikçe mobilya maðazalarý çoðaldý. Aralarýnda rekabet baþladý. Rekabetle birlikte birbirlerini çekememezlik baþladý. Veli bazý kiþilerin söylemleriyle dolduruþa gelip, öfkeden çatlayacak durumdaydý artýk. Veli eskisi gibi iþlerinin olmadýðýný, mobilya dükkânýný elinden çýkarmayý aklýna getirse de, ilk önceleri aklýna yatsa da, sonrasýnda ne iþ yaparým? Diye aklýna günlerce takýldý. Nereden baktýysa, her yaný bir uçurumdu. Veli'nin huyu deðiþmiþti! Kendi kendine ses tonunu yükselterek: “ Ah! Aaahhh! Babamýn zamaný olacak ki þimdi! Paraya para demezdim. Dükkânýma gelen bana Veli Bey diyecekti. Gel keyfim gel…” Veli çoðu zaman ölü bir noktaya bakýp, karþýsýndakiyle sohbet ediyormuþçasýna: “Bir gün iþlerim açýlacak; elle gösterileceðim. Tüm mobilya maðazalarý kapanacak!” diye kendi kendine konuþurdu. Deðiþim, yoluna hýzlýca gitse de Veli bu deðiþim karþýsýnda kendisini yenilemeyerek bunalýmýn içine düþer. Kýsýr döngü içinde durmadan döner. Zaman içinde insanlar Veli'yi kafayý sýyýrmýþ olarak tanýmladýlar. 26.06.2018
Uyarý

Yorum yazabilmek için üye olmalý ve oturum açmalýsýnýz.

Eðer sitemize üye deðilseniz buraya týklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eðer üye iseniz oturum açmak için buraya týklayýn.

Bu tartýþmayý Facebook'ta paylaþabilirsiniz:
Facebook'ta paylaþ
0