ForumPolitikitiraf.izmir  Yeni Konu 

SEÇÝM YAKLAÞIRKEN ZAMLAR BIKTIRIYOR

21 Haziran 2018

habibtaskin

SEÇÝM YAKLAÞIRKEN ZAMLAR BIKTIRIYOR 24 Haziran 2018 seçimlere birkaç gün var. Partilerin çalýþmalarý bir yandan sürerken, boðazlar durmuyor; karýn doyurmak için bugün çarþamba pazarýna alýþveriþe çýktým. 20.06.2018 Yer Ýzmir / Balçova. Her pazara çýkýþýmda ya da çýkýþýmýzda, artýk öyle her istenilen yiyeceði bolca alamýyorum. Alamýyoruz. Asgari ücretli çalýþan, emeklileri de bu iþin içine alalým. Aldýklarý aylýk sekiz yüz elli olanlarý da ekleyelim. Ýki bin beþ yüz emekli maaþýný alanlarý da. Kiralarý da gider hanesine ekleyelim ve diðer giderlerde eklenince, vatandaþ istediðini sizce ne kadarýný alabilir? Kýsacasý alýnan aylýkla neler alabiliyoruz? Çarþamba pazarýnda kuru soðanýn kilosu altý TL. Markette Yedi, sekiz TL. Rahatladýnýz mý? Ben rahatlamadým, aksine sinirlendim. Nedeni çok açýktýr. Tarým ülkesinde yaþýyoruz tarým. Tarýma ne oldu? Emperyalist ülkelerin emirleriyle tarým alanlarýnýn içine ülkeyi yönetenlerce hepten edildi. Tarým mý kaldý? Tarým alanlarýnýn üzerine gökdelenler, çok katlý binalar dikiliyor. Dikilmeye devam ediliyor. Çiftçiye ihtiyaç kredisi veriliyor. Neyin kredisi bu? Çiftçi vatandaþlarýmýza durmadan haciz geliyor. Bence AKP iktidarý son noktayý koydu? Çiftçimizi uçurdu gitti ama nereye? Aðlanacak halimize gülüyoruz. *** Ev kiralarý da diyor ki? “Her þey almýþ baþýný gidiyor. Ben yerimde niye sayayým. Tutmayýn beni diyor.” Balçova'da kiralar birbiriyle yarýþýyor. Bin iki yüz elli TL'den baþlayarak yukarýya doðru koþturuyor. Bölgesine göre uçuk kiralar vardýr. Þunu demek istiyorlar: “Ödeyecek durumu olmayanlar Balçova'da oturamaz.” Ev satýn almak isteyenler için bölgesine göre deðiþiyor. Yüz doksan bin tek tük çýkýyor. Ýki yüz bin ve üstüne doðru uçuþa geçiyor. Alýnan maaþlarla bu evleri almak mümkün deðildir. Evli çiftin birlikte ödediði bankaya ev kredi borcunu ele alýrsak, evli çift nasýl geçinir? Anne, babadan destek alanlarda var. Bankadan kredi alabildinizse kendinizi biraz þanslý hissediyorsunuz ama faiz size yasal tefeci bankada daha aðýr bir yük bindiriyor. Ödemediðinizde icra kapýnýza dayanýp, canýnýzý almasa da almýþ gibi oluyor. Halk dilinde söylenir: Þakulü kaymýþ. *** AKP iktidarýnda sorun bunlarla bitmiyor. Biten, bitirilmek istenen insanlarýn kendileri ve düþünceleridir. Yapacaklarýmýz çok kolay! Tek adam saltanatýna son verdirmektir. Demokratik bir anayasa ile dilleri, kültürleri kucaklarken, insani taleplerin tümü karþýlanmalýdýr. Ýnsanca ve eþitçe bir düzenin yapý taþlarý oturtulmalýdýr. AKP HDP'ye karþý takýndýðý düþmanca tavra karþý HDP barajý geçmesi için desteklenmelidir. Birlikte güzel günleri görme olanaðýmýz neden olmasýn? Hüseyin Habip Taþkýn 20.06.2018
Uyarý

Yorum yazabilmek için üye olmalý ve oturum açmalýsýnýz.

Eðer sitemize üye deðilseniz buraya týklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eðer üye iseniz oturum açmak için buraya týklayýn.

Bu tartýþmayý Facebook'ta paylaþabilirsiniz:
Facebook'ta paylaþ
0