ForumPolitikitiraf.izmir  Yeni Konu 

SEÇİM YAKLAŞIRKEN ZAMLAR BIKTIRIYOR

21 Haziran 2018

habibtaskin

SEÇİM YAKLAŞIRKEN ZAMLAR BIKTIRIYOR 24 Haziran 2018 seçimlere birkaç gün var. Partilerin çalışmaları bir yandan sürerken, boğazlar durmuyor; karın doyurmak için bugün çarşamba pazarına alışverişe çıktım. 20.06.2018 Yer İzmir / Balçova. Her pazara çıkışımda ya da çıkışımızda, artık öyle her istenilen yiyeceği bolca alamıyorum. Alamıyoruz. Asgari ücretli çalışan, emeklileri de bu işin içine alalım. Aldıkları aylık sekiz yüz elli olanları da ekleyelim. İki bin beş yüz emekli maaşını alanları da. Kiraları da gider hanesine ekleyelim ve diğer giderlerde eklenince, vatandaş istediğini sizce ne kadarını alabilir? Kısacası alınan aylıkla neler alabiliyoruz? Çarşamba pazarında kuru soğanın kilosu altı TL. Markette Yedi, sekiz TL. Rahatladınız mı? Ben rahatlamadım, aksine sinirlendim. Nedeni çok açıktır. Tarım ülkesinde yaşıyoruz tarım. Tarıma ne oldu? Emperyalist ülkelerin emirleriyle tarım alanlarının içine ülkeyi yönetenlerce hepten edildi. Tarım mı kaldı? Tarım alanlarının üzerine gökdelenler, çok katlı binalar dikiliyor. Dikilmeye devam ediliyor. Çiftçiye ihtiyaç kredisi veriliyor. Neyin kredisi bu? Çiftçi vatandaşlarımıza durmadan haciz geliyor. Bence AKP iktidarı son noktayı koydu? Çiftçimizi uçurdu gitti ama nereye? Ağlanacak halimize gülüyoruz. *** Ev kiraları da diyor ki? “Her şey almış başını gidiyor. Ben yerimde niye sayayım. Tutmayın beni diyor.” Balçova'da kiralar birbiriyle yarışıyor. Bin iki yüz elli TL'den başlayarak yukarıya doğru koşturuyor. Bölgesine göre uçuk kiralar vardır. Şunu demek istiyorlar: “Ödeyecek durumu olmayanlar Balçova'da oturamaz.” Ev satın almak isteyenler için bölgesine göre değişiyor. Yüz doksan bin tek tük çıkıyor. İki yüz bin ve üstüne doğru uçuşa geçiyor. Alınan maaşlarla bu evleri almak mümkün değildir. Evli çiftin birlikte ödediği bankaya ev kredi borcunu ele alırsak, evli çift nasıl geçinir? Anne, babadan destek alanlarda var. Bankadan kredi alabildinizse kendinizi biraz şanslı hissediyorsunuz ama faiz size yasal tefeci bankada daha ağır bir yük bindiriyor. Ödemediğinizde icra kapınıza dayanıp, canınızı almasa da almış gibi oluyor. Halk dilinde söylenir: Şakulü kaymış. *** AKP iktidarında sorun bunlarla bitmiyor. Biten, bitirilmek istenen insanların kendileri ve düşünceleridir. Yapacaklarımız çok kolay! Tek adam saltanatına son verdirmektir. Demokratik bir anayasa ile dilleri, kültürleri kucaklarken, insani taleplerin tümü karşılanmalıdır. İnsanca ve eşitçe bir düzenin yapı taşları oturtulmalıdır. AKP HDP'ye karşı takındığı düşmanca tavra karşı HDP barajı geçmesi için desteklenmelidir. Birlikte güzel günleri görme olanağımız neden olmasın? Hüseyin Habip Taşkın 20.06.2018
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.

Bu tartışmayı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0