ForumPolitikitiraf.izmir  Yeni Konu 

HDP'YE ENGEL VARSA O ENGEL BÝZLERLE AÞILIR

05 Haziran 2018

habibtaskin

HDP'YE ENGEL VARSA O ENGEL BÝZLERLE AÞILIR Seçim havasý, geçim havasý, curcuna havasý ülkemizde her türlü hava esip duruyor. Bayram havasý mý? Panayýr havasý mý? Ortalýkta bir þenlik var olmasýna var ama insanlar mutlu deðildir. Mutlu olanlar kasasýný dolduranlardýr. HDP, iktidar partisi AKP tarafýndan kuþatma altýna alýnýp, oylarýnýn düþürülüp milletvekillerinin baþlýca Kürt bölgelerinde AKP'ye geçmesi hedefleniyor. Kürt bölgelerinde sandýklar taþýnýyor. Taþýnan sandýklar HDP'ye oy çýkan yerlerdir. YSK'da AKP'nin yaptýðýný onaylayan bir devlet kurumudur. HDP'ye gözaltýlar yapýlmaya devam ediliyor. Þunun altýný çizmekte fayda vardýr! HDP Kürt partisi deðildir. Türklerden, Lazlardan, Hemþinlilerden, Süryanilerden, Çerkezlerden, Romanlardan ve diðer halklardan oluþma bir partidir. Eþcinsellerin, lezbiyenlerin ve diðerlerin partisidir. Kendisini nasýl ifade edebilecekse kiþilerin partisidir. Bir bütünselliði oluþturanlarýn partisidir. HDP'nin Cumhurbaþkaný adayý Selahattin Demirtaþ Edirne F Tipi cezaevindedir. Seçim çalýþmasýný tabutluk denilen yerden avukatlarý aracýlýðýyla yapmaktadýr. Yanlý ya da satýlýk medya mý desem ne desem? HDP'ye Selahattin Demirtaþ'a sansür uygulamaktadýr. TRT desen devletin televizyonu AKP'nin yayýn organýymýþçasýna hareket ediyor. HDP'ye saldýrýlar ufak çapta yapýlýyor. Saadet Partisi ile MHP arasýnda çýkan olayda Saadet Partisi'nden yaralananlar oldu. Saldýrýnýn ardýndan MHP'lilerin Saadet Partililerden özür dileyerek "Biz sizi HDP'li sandýk" dediði basýna yansýdý. Özünde MHP'liler Saadet Partililere saldýrdýklarýný bal gibi biliyorlardý. Ýþin kýlýfý her zaman hazýrdýr: HDP'liler düþmandýr. HDP'nin tanýtým yapmasý basýnda her türlü engellense de, Cumhurbaþkaný adayý Selahattin Demirtaþ'ta engelleniyor. O zaman HDP'nin, Cumhurbaþkaný adayý Selahattin Demirtaþ'ýn Basýný ve medyasý bizler olmalýyýz. Ýnternetin tüm olanaklarýndan faydalanarak paylaþýmlar yapabiliriz. Onlarýn devlet mekanizmalarý varsa, bizlerinde emek gücü vardýr. Yeter ki gücümüzün farkýna varalým. Kritik bir seçim süreci yaþýyoruz. Eþit koþullarda bu seçim olmayacaðý kesindir. Seçimin öteside þaibelidir. Gün gelir askeri darbeciler gider. Krallýklar, imparatorluklar, tek adam düzeni yýkýlýr. Dünya dönmeye iki dudak arasýnda devam eder. Hüseyin Habip Taþkýn 03.06.2018
10 Haziran 2018

nuhungemisi

HDP'ye Oy Oy ya da Yýkým Ekibinden Uzak Durmak “Yýkým ekibinden ve -PKK'nin silah býrakmasýný açýkça savunmadýkça- HDP'ye oy oyculuktan uzak duruyorum... Bu ülke müslümanlarýn deðiþtiði, demokratlaþtýðý kadar deðiþecek, demokratlaþacak ise; bu deðiþimin, dönüþümün kolaylaþtýrýcýsý olmaktýr biz eski kuþaklara düþen.” *** HDP'ye Oy Oy ya da Yýkým Ekibinden Uzak Durmak Kimi eski yaþlý solcu arkadaþlarým ve onlara inanmýþ bazý gençler oradan buradan ulaþýp HDP'ye oy istiyor. Onlara yazdýðýmý buraya ekleyeyim, yönümüz belli olsun 😉 7 Haziran 2015'de HDP'ye verdiðim oy; bana küstalýk, burnu büyüklük, gerilla övgüsü, þiddet yanlýlýðý, canlý bomba üreticiliði olarak geri döndü yazýk ki 😞 Uyarýlarýmýza, açýk mektuplarýmýza aldýrmadýlar. “Siz kimsiniz ya, ateþ olsanýz cürmünüz kadar yer yakarsýnýz, sizin oyunuz da olmaz olsun” dediler burnu büyüklükle 😞 1 milyona yakýn kiþi oyunu geri çekince de yine uyarýyý anlamamakta direndiler. Çünkü asýl kararý veren yýllardýr ülkeden kopuk yaþayan silahlý Kandil baronlarýydý. Onlara direnecek, onlarý ikna edecek gücü kendilerinde göremeyenleri ben de artýk dikkate alamam... Kasým 2015'de geri çektiðim oyumun yönünü deðiþtirmek için de henüz bir gerekçe görmüyorum. PKK'nýn silah býrakmasý için açýk ve net tavýr almayan bir parti/kiþi, kendisini kendi elleriyle politik anlamda yok etmiþ demektir. Böyle bir özeleþtiri de henüz ufukta görünmüyor 😞 Özetle, #kategorikmuhalif tutum, #senibaþkanyaptýrmayacaðýz sekter çizgisi sürdükçe, bu çizgiden uzak durma yanlýsýyým. "Bu ülke, müslümanlarýn deðiþtiði kadar deðiþecek" ve “bu ülkedeki son 15 yýllýk dönüþüm Müslümanlarýn ve en geniþ anlamda Kürtlerin birlikte davranmasýyla oluþtu” yaklaþýmýný temel alýyorum. Bu durumda ise; yerim belli ki o taraftadýr. Eleþtirerek, #doðruyadoðruyanlýþayanlýþ çizgisini savunarak, bu deðiþim, dönüþüm sürecinde kolaylaþtýrýcý olmaya devam edeceðim. Avrupa Merkezci, Oryantalist, eski solcu çizgilerimizin HDP þemsiyesi altýnda, özeleþtiriden uzak, marjinalite içinde yok oluþlarýný, çökerken Kürtlerin bir kýsmýný da yanlarýnda sürükleme tehlikesini ibretle izlemekteyim. Marjinalleþmiþ, halktan tamamen kopmuþ bu “solcu”larýn, HDP içinde vitrin süsü olmalarýndan memnun oluþlarý ise ancak trajik olarak nitelenebilir. Örneðin DSÝP ya da Yeþil Sol Gelecek Partisi'nin kendi içindeki yok oluþtan, ufalanmadan ders almayýþý da öyle... PKK'nin, "Suriye'de devlet biçiminde ona USA tarafýndan sunulan elma þekeri"ne kanýp, Kürt barýþýný hendeðe gömmesine, DSÝP, YSGP ve HDP'nin sessiz kalmasýnýn bedeli; DSÝP yönünden yerinde saymak, YSGP açýsýndan sýfýra yaklaþmak, HDP açýsýndan da, eskiden arka bahçesi saydýðý geniþ Kürt tabanýndan giderek daha fazla kopmak olacaktýr. Eski sisteme dönüþçülerin yolunun, çýkmaz sokak olduðu açýktýr. Yeni olanýn herkes ne kadar çabuk farkýna varýrsa, kendisi ve çevresine o kadar az zararý olur. Yýkým ekibinden uzak durmaya gayret ediyorum. Aðustos 2015'de Ýzmir'de Selahattin Demirtaþ ve Ertuðrul Kürkçü'ye elden verilen manifestoya tekrar göz atýlmalý. Oradaki uyarýlarý ciddiye almayýp, “siz üç kiþi de Kasým seçiminde bize vermeyin” diyenler, seçimde cevaplarýný aldýlar. 1 milyona yakýn kiþi oyunu çekti. Demirtaþ ve çevresi oradaki uyarýlarýmýzý ciddiye alabilseydi, en azýndan bu kadar insan hendeðe gömülmez, kentler yýkýlmaz, barýþ havaya uçurulmazdý. Abartýlar, abartýlarýlarý doðurmaz; kendisi de þimdi hapiste olmak yerine, CB yardýmcýsý olarak seçimlere hazýrlanýyor olurdu. Silahlarýný býrakmýþ PKK, müslümanlarla iþbirliði içindeki (bu iþbirliðini vitrine bir tane baþörtülü koymak olarak anlamayan) HDP; barýþa ve Türkiye'nin bütün Ortadoðu'da en güvenilir, etkili, adaletli bir büyük güç haline gelmesine katkýda bulunmuþ olurdu. Terörü bitirmiþ Türkiye, Türk'üyle, Kürt'üyle tüm halklarýna daha fazla özgürlük, barýþ, refah ve mutluluk taþýrdý. Daha çok demokrasi uzaklarda deðil, elimizin hemen altýnda olurdu. HDP ve etkisiz bileþenlerine soruyorum; Öcalan dahil, bu barýþa katkýsý olanlar da, bugünkünden daha özgür durumda olmazlar mýydý? Ancak Suriye'deki elma þekerine ve USA desteðine kanan Kandil Baronlarý ve onun yolunu parlatanlar, bugün elma þekerinin ellerinde kalmýþ sopasýyla baþ baþa durumdalar. Þimdi bir daha düþünelim, hangi yol doðruydu? “Seni Baþkan yaptýrmayacaðýz” çizgisi mi, yoksa bu uðurda baldýran zehri içmeyi göze almýþlarla yapýlacak sahici bir barýþ için sahici bir iþbirliði mi? Ya her þeye sivil, demokratik çerçevede bakacaðýz ya da her cenahtaki militer sarhoþluklara kapýlacaðýz. Bu ülke müslümanlarýn deðiþtiði, demokratlaþtýðý kadar deðiþecek, demokratlaþacak ise; bu deðiþimin, dönüþümün kolaylaþtýrýcýsý olmaktýr biz eski kuþaklara düþen. Ya 100 yýllýk statüko tarafýnda bulunup, Menderes'in son zamanlarýnda olduðu gibi, bilerek bilmeyerek, onun için yakýlmýþ ateþe tapýp, þimdi de Erdoðan için yakýlana odun taþýyanlardan olacaðýz; ya da kâh tartýþarak, eleþtirerek, atýþarak, barýþarak, koalisyon yaparak, bazen de bozarak da olsa, ülkeyi gelecek yýllarda da "Ýslamcý" kesimle deðiþtirmeye dönüþtürmeye devam edeceðiz. Buradaki deðiþimin karþýlýklý olacaðý da çok aþikâr... 15 Temmuz darbesine karþý destansý direniþ, tüm dünyaya, özellikle geniþ Orta-Doðu coðrafyasýna ilham verdi. Ancak hala ona tiyatro diyen eski, yaþlý Avrupa Merkezci, oryantalist saðcý ve solcularýmýzdan özellikle solcular; 15 Temmuz darbesini engelleyip rüþdünü ispat eden halkýn, buna benzer aptalca planlara pabuç býrakmayacaðýný anlamamakta ýsrarcýlar. Þimdilerde yaþlý kuþaðýn, 50 yýllýk hatalarýný genç kuþaða bulaþtýrarak, böylece kendilerini hala haklý görmeye çabalamasý, bu nedenle insanýn içini daha da sýzlatýyor. Hele þu sýra Kadýköy'de Che Guevara posteri açýp polisle çatýþtýrýlan gencecik liselileri öne sürerek yeni Gezi hayalleri yaratmaya, yeni “maðduriyetler” oluþturmaya çalýþmalarý ise zavallýcadýr. Bu kuþaðýn “en akýllýlarý” ise, seçim sonuçlarýný þimdiden þaibe altýna sokacak “þiddetsiz eylem” planlarý yapýyor, avukatlar üzerinden “devrimci durum” yaratma hayalleri ile oyalanýyorlar. Bunlarý ciddiye alan herkes, 24 Haziran ile birlikte planlarýný kökten deðiþtirmek zorunda kalacaklardýr. Yýkým ekibinden ve -PKK'nin silah býrakmasýný savunmadýkça- HDP'ye oy oyculuktan uzak duruyorum. Vesselam. 9 Haziran 2018 Ýstanbul Ýlhami Mýsýrlýoðlu
21 Haziran 2018

habibtaskin

Sevgili Ýlhami Aðbi: Ben parlementer seçime inanmýyorum ama Sosyalist dediðimiz kesimlerde hepimizin bildiði gibi istenileni veremiyor. TC'nin de birçok olayda derin devletini ileri sürerek, farklý alanlardan gazetecileri, düþünce insanlarýný öldürmekle birlikte, Maraþ, Çorum, Madýmak, Roboski ve 12 Eylül 1980 askeri faþist darbesinde devrimcileri yok etme pahasýna idamlar, infazlar gerçekleþtirmiþtir. Diyarbakýr cezaevide iþkencehaneydi. Sorun bence biz sosyalistlerin birbirine güvenememe ve 12 Eylül 1980 askeri darbesi dönemiyle yüzleþmemeleridir. Sol ben biliri mi okumaya devam ediyor. Ben görür müyüm bilmem ama gerçek bir sosyalist yapýçýkacaktýr. Asýl týkanýk budur.
Uyarý

Yorum yazabilmek için üye olmalý ve oturum açmalýsýnýz.

Eðer sitemize üye deðilseniz buraya týklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eðer üye iseniz oturum açmak için buraya týklayýn.

Bu tartýþmayý Facebook'ta paylaþabilirsiniz:
Facebook'ta paylaþ
0