ForumPolitikitiraf.izmir  Yeni Konu 

DAMDA NE DAMI?

23 Eylül 2016

habibtaskin

DAMDA NE DAMI? “Kaptan iyi yoldayım.” diyor. Direksiyona oturmuş, herkesi üfürüyor, pardon tam gaz götürüyor. Bildiğim bildik, dediğim dedik diyerek kimseleri takmıyor. Bu ülkenin padişahı benim diyor. Diğer ülkelerin kralları, padişahları bu ülkeye gıpta ediyorlarmış! Örnek alıyorlarmış! “Bakın! Direksiyon kimde? Bende. Anlamayanı, isyan edeni mahpus damına gönderirim.” diyor. Bundan öncede kaptanlar buralardan gelip geçti. Sonradan dünyadan gümbürtüye, pardon eceliyle gittiler. Bunlar ince konulardı. Pek kurcalamaya gelmezdi. Yoksa birilerinin can damarına basılırdı. Sinirleri borsa grafiği gibi bir yükseliyor ve iniyor. Kolay değil, direksiyon başında koskoca kelleleri idare ediyor. Kelleleri ayıracak olursak! Koyun, öküz, eşek, inek diye uzuyor. Birde bunlara benzemeyen ortalıkta kelle var. Bunların arasında kaptana isyan eden asiler var. Bu asiler “nereden buldun bu ganimeti” diye yaygara ederlermiş. “Bizler üretiyoruz. Birileri beleşe konuyormuş” diye ortamın huzurunu zaaarrrttt diye kaçırırlarmış. Elbette kaptanın uykuları kaçacak? Çünkü üretenler çoğunluktaymış. Kaptan direksiyona yıllardır sahipmiş ama kendi içinden topçusu, vurucusu, dövücüsü ve benzerleri kendisini devirmeye çalışmışlar. Başaramamışlar. Kaptan direksiyonuna hepten hâkim olmuş. Ülkesini bildiği gibi yönetmeye daha güçlü başlamış. Kendisini başarısız devirme girişiminde bulunanlara mahpus damı gözükmüş. Kaptan “Ben onlar için varımı yoğumu onlara verdim. Kendim az ile yetindim” demiş. Fırsattır diye herkesi potansiyel suçlu görerek sıra ile gözaltına aldırıp, mahpus damına tıktırmaya başlamış. Kaptan çevresinde koruma kalkanını; paralı vurucusunu, topçusunu, dövücüsünü ve benzerlerinin sayısını artırmış. Kat kat çelik yelek ten yapılma, altınlarla işlenme, figürlü giysiler çeşidiyle kellelerinin karşısına çıkar ve “yaratıcıdan başka kimseden korkum yok” diye bağıra bağıra söylenmeye başlarmış. Kendisine kocaman gezegende benzeri olmayan mermerden saray yaptırmış. Kendi kellelerinden olan sadık kullarını elemelerle seçmiş. Kendisini çekemeyen, düşmanları kaptanın huzurunu kaçıracak irili ufaklı, girintili, kareli laflar söylemişler. Kaptan onları hainlikle suçlamış ve etiketlemiş. Etiketlenme bu ülkede normal sayılmış. El etek öpenlerde etiketliymiş. Kısacası her doğan yeni canlıya potansiyel suçlu olacakmış gibi bakmaya başlamış kaptan. Büyük gezegende olanı biteni duymayan kalmamış. Her gün isyancı avı sürüp giderken, mahpushaneler dolup taşmış. Kaptan ve adamları günlerce düşünüp taşınıp karar vermişler. Birkaç yıl içinde parmakla sayılmayacak kadar mahpus damının yapılacağını elçisi, yakın dostu Keloğlan duyurmuş. Yakınları bu işe mutlu olmuş. Elçiler aracılığıyla tekrar duyuru yapılmış. Toplanan cümbür cemaat meydanlarda dans etmeye başlamış. Kimileri bunu evsizlere bir ev diye anlamış. Ya da Kışın garibanların geçici barınağı sanmış. Aynı kişiler buna da şükür demişler. Akıl sır erdiremeyenler mahpus damını övenlerin düştüğünü görmeleri olmuş. “Özgürlük” demişler. Bu oyun oynandığı sürece mahpus damına renkli simaların uğrak yeri olmaya başlamıştı. Mahpus damında düşünemeyen varlıklar ile fazla düşünenlerde vardı. Birde Kaptana yakınken yamukluk edenlerde. Buralara bir zamanlar “çok kıyak yerlerdir” diyenlerde vardı ama onlarda tadını dönem dönem kaptan tarafından payına düşeni arkası yarın gibi almaya devam ediyorlardı. Yuvarlak gezegende her ülke kaptanın ülkesine gıpta ediyorlardı. Sayısız alfabetik sıraya göre mahpus damı açıldığı için. Sıralamada birinciymişler. Kaptan bu işe çok sevinmiş olmalı ki, “daha çok yapın namım duyulsun” demiş. Okuma yazmaya gerek yok! Ot gibi oku ki, isyancı olma, bireyci ol dönemi hız kazanmış, var gücüyle kaptanın ülkesinde yaygınlaşıyordu. Geçmişte bir kaptan “Benim adamım işini bilir.” demişti. Şimdiki zamandaki kaptanın dönemi işini bilirlerle dolup taşıyor. Hüseyin Habip Taşkın 20.09.2017
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.

Bu tartışmayı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0