ForumSol, Sosyalizm ve Marksizm  Yeni Konu 

GELECEKTE IŞİD TEHLİKESİ NEDİR?

05 Temmuz 2014

Kocero

Bu kısa süredeki gelişmeler göstermektedir ki;
1- IŞİD bölgedeki bütün cihatçı örgütleri etrafında toplayıp gücünü büyütürken, diğer ülkelerdeki İslamcı örgüt, grup ve çevreler içinde de otoritesini artıracaktır. El Nusra ve Irak'la Suriye'deki irili ufaklı cihatçı grupların hızla IŞİD'in etrafında kümelenmesi bunun işaretidir.
2- IŞİD'in güç ve otorite kazanması, hele de Irak ve Suriye toprakları (Ürdün ve Lübnan'ın da bu bölünmenin dışında kalması zordur) üstünde bir devlet kurulması, bölgedeki ılımlı İslamcı silahlı örgütleri de radikalleştirip IŞİD'in çizgisine yaklaştıracaktır. ÖSO'nun IŞİD'le çatışmama kararı alması bunun ilk belirtisi olarak görülebilir.
3- IŞİD'in böylesi güçlenip, bir devlet kurma girişimine yönelmesi bölgede çıkar peşinde koşan ABD, İngiltere, Fransa,… gibi emperyalistler ve Türkiye, Katar, Suudi Arabistan,… gibi Sünni nüfusun çoğunluk olduğu ülkelerin de IŞİD'le önce el altından, giderek açıkça ilişki kurarak ona uluslararası planda meşruiyet kazandırmaları, beklenmeyen gelişmeler olmamalıdır.
4- Türkiye'de ise Sünni İslami referanslara bağlılığı giderek daha da öne çıkan AKP Hükümetinin “dindar nesiller yetiştirme” girişimleriyle biçimlendirilen AKP'yle bağlantılı gençlik kesimleri içinde IŞİD'e sempati giderek artacaktır. Çünkü zaten genetikleri, tarihsel ve dinsel referansları aynıdır. Yine Türkiye Hizbullahı'ndan “Tebliğciler”e kadar çeşitli cihatçı grupların da IŞİD'le organik ilişkilerinin artacağını, giderek onun kolu haline geleceklerini şimdiden söyleyebiliriz.
Bütün bu gelişmeler, din ve mezhepçilik üstünden geliştirilen politikaların eninde sonunda IŞİD ve onun cihatçı çizgisinin güçlenmesine hizmet edeceği bir döneme girildiğini göstermektedir. Bu nedenle de bölgede, bölge ülkelerinde laikliğin (Elbette ki bir din görevlileri ordusu besleyen, her köye her mahalleye cami açan bir laiklik değil, devletin dinin, dinin de devletin tümüyle dışında olduğu gerçek bir laiklik), demokratikleşmenin en önemli unsuru haline geleceği bir döneme girdiğimizi söyleyebiliriz. IŞİD'in Rojava'ya saldırıları sırasında PYD Lideri Salih Müslüm buna dikkat çekmişti.
Hele de şu gelinen aşamada şeriatçılığın ılımlısı ya da radikali, şu yorumu ya da bu yorumunu ötekine yeğ tutmanın, eninde sonunda IŞİD'i ve onun gibileri güçlendireceği bir döneme girdiğimiz apaçıktır.
Bu yüzden de laiklik mücadelesi, hem bölgede hem de Türkiye'de mezhep çatışmasına ve mezhep çatışması üstünden çıkarlarını gerçekleştirmeyi amaçlayan emperyalist ve gerici güçlere karşı mücadelede son derece önemli bir dayanak olacaktır.İ.Ç
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.

Bu tartışmayı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0