ForumGüncel Politika - İskender'in Düğümü  Yeni Konu 

Yoldaşını seçme hakkı! - Ergun Babahan

16 Mart 2011

hurkus

Süleyman Demirel’in ünlü sözüydü ‘Yürümekle yollar aşınmaz.’

Yürümenin demokratik bir hak olduğu anlamına da alabilirsiniz, yürümenin bir sonuç vermeyeceği anlamında da.

Algınız ne olursa olsun, bir gelişmeye destek vermek veya kınamak amacıyla yürümek, toplantı düzenlemek en temel haktır.

Kimse buna karşı çıkamaz, çıkmıyor da.

Ancak toplumsal gelişmelerin çoğunda, demokratik gelişime bakış açısında, olaylara 180 derece ters açılardan baktığınız isimlerle yürümek bana ahlaki gelmiyor.

Yürümek bir hak olduğu kadar, yol arkadaşını seçmek de haktır.

Yoldaşlık her olayda değiştirilebilecek bir tercih değildi.

Evet, Ahmet Şık ve Nedim Şener’in tutuklanması benim kanıma göre hukuken yanlış, ahlaken sakattır.

Velev ki, Hanefi Avcı’nın kitabının bir bölümünü Nedim Şener yazdı, ki kendisi bunun böyle olmadığında ısrarlı, bu bir örgüt suçu değildir.

Yanlış bilgilerle haber, kitap, köşe yazısı yazmayla ilgili yaptırımlar yasalarımızda mevcut.

Belirli odakları hedef alan insanları örgüt suçu iddiasıyla tutuklamak böylesine önemli bir davaya gölge düşürecek nitelikte.

Nitekim geçen hafta Ankara’da görüşme fırsatı bulduğum bakan düzeyindekiler dahil, tüm siyasetçiler gelişmelerden rahatsızdı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde gerçekleşen operasyon da sanki bu rahatsızlığın bir göstergesiydi.

Ancak bu gelişmeyi Türkiye’nin asker medyasının kendini aklama çabasına döndürme girişimlerini de içime sindiremiyorum.

Medya özgürlüğünü patron kamudan daha çok ihale alsın, ben de vergi rekortmeni olacak parayı kazanayım diye algılayanlarla yoldaş olmak imkansız.

Gazeteciliği, fikirlerini sevmediği insanlara çubuk taktırmak, belaltı yalan haberlerle aşağılamak için iftira haberleri yapmak olarak algılayanlarla aynı safta yeralmak açıkçası benim için zuldür.

Ayrıca, gazetecilik örgütlerinin de basın özgürlüğü konusunda olay seçme hakkı yoktur.

Yıllarca bu konudaki temel ihlalleri görmezden gelenlerin şimdi bu özgürlüğün savunucusu kesilmesi, en hafif deyimle samimi değildir.

Ahmet Şık, Nedim Şener bir an önce haklarındaki gizli delilleri öğrenmeli ve kendilerini tam anlamda savunma hakkına sahip olmalı.

Ben bu delillerin ışığında iki arkadaşımızın en kısa sürede özgürlüklerine kavuşacağına inanıyorum.

Ama yoldaşımı seçme hakkımı da saklı tutuyorum.

Star
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.

Bu tartışmayı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0