ForumSağlık  Yeni Konu 

GIDADAN SAĞLIĞA BİR YOL GİDER

16 Mart 2010

habibtaskin

GIDADAN SAĞLIĞA BİR YOL GİDER

Sağlığımız bozuldu, psikolojimizin de iyi olduğunu söyleyemeyiz. Uzmanlarımız bizleri uyarır ve derler ki: “Sağlığınıza ve yemenize, içmenize iyi bakınız!” Lafta doğru olmasına doğru diyebiliriz. Ama pratik yaşamda lafta söylenenlerin yerlerini bulmadığını görmekteyiz.

Sağlıkta bir bilinmezlik sürüyor. Birbirine sımsıkı bağlı olan gıda da durumlar nasıl dersek, pek de iç açıcı olduğunu söyleyemeyiz. Kimin eli kimin cebinde gidiyor? Basında bazı zamanlar kontrolü yapılan imalathaneler gösteriliyor. Sağlık koşullarının elverişsiz olduğuna vurgu yapılıyor. Yinede sağlıksız gıdalar üretilmeye, hatta tarihi geçmiş gıdaların tezgâhında durduğunu birçoğumuz biliyoruz.

İnsan yaşamı ülkemizde gerçekten ucuzdur diyebiliriz. Sistemden kaynaklı başıbozukluk paldır- küldür yoluna devam ediyor. Donanım olarak yetersiz, patronlar, yasalardaki boşluklardan faydalanmaya devam ediyor. ‘Bana ne’cilik almış başını gidiyor. Sonuç itibarıyla zararı emekçi yoksul insanlar çekiyor.

Gaziantep'te son kullanma tarihi geçince farklı tenekelere konularak yeniden piyasaya sürülmek istenen 2 ton yemeklik yağ ele geçirildi. Şahinbey Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekiplerince Serinevler Mahallesi’ndeki bir depoya düzenlenen operasyonda, 126 tenekede yaklaşık 2 ton son kullanma tarihi geçmiş yemeklik pamuk yağı bulundu.

Ülkemizde böyle manzaralara çokça rastlıyoruz. Fakat çözüm üretici hiçbir şeyin yapılmadığını söyleyebiliriz. Kesilen para cezası ya da ilk ikaz diyelim, sorunu kökten çözmez. Aynı insan sağlıksız üretime ya da geçmiş tarihli ürünleri yenisiyle harmanlayarak piyasaya sürmeye devam ettiğine, yapılan kontrollerin formaliteden öteye gitmediğine göre, bizler sistemin işleyişini her yönüyle sorgulamamız gerekir.

Başıbozukluk geçmiş yıllardan bizlere kalan bir mirastır. Bizler şuanda GDO’lu ürünleri afiyetle yemiyor muyuz? Yiyoruz, hatta o ürünlerin kontrolsüz geçmesine belirli tarihe kadar gümrüklerden izin verildi. Böyle bir anlayış sermayenin şirketlerine hizmet etmesi anlamına gelir.

Birey olarak, bir imalathaneye ya da alış veriş yapılan yere gittiğimizde, o yer için olumlu, olumsuz bir düşünce oluşmaktadır. Hiçbir yerde denetimler aralıksız sürmez. O anlık yapılan bir denetlemedir. Ya da ihbar üzerine gidilmiştir diyebiliriz. Halkın sağlıklı beslene bilmesi için ben değil biz olgusu bilincimize yerleşmelidir.

Denetlemelerin, kontrollerin olması iyidir elbette. Halkın sağlıklı gıdalar yemesini kim istemez ki! Fakat bizim ülkemizde madalyonun diğer yüzü çok farklıdır. Önemli olan bunu anlayabilmektir.

Tarım Bakanlığı üretim, satış ve toplu tüketim olmak üzere toplam 157 bin 841 işyerini denetledi. Bunların 8 bin 332'sine idari para cezası kesilirken, 671'i ise yargıya intikal etti. Bakanlığın uyguladığı en küçük para cezası 295 Lira en yüksek ise 11 bin 836 Lira

Ekonomik koşullarımıza göre kendimizin ve çocuğumuzun dengeli beslenmesine dikkat ederek geçiririz. Peynir, süt, bal, yoğurt, et, tavuk ya da balık, sebze ve meyve yememize dikkat ederiz. Abur-cuburlardan ya da fast- food tarzı yiyeceklerden zararlı diye uzak dururuz. Pahalı ya da ucuz gıdaları bile kalite bakımından birbirinden ayırt etmek çok zor. Organik olduğuna inandığımız için içimiz rahat, fakat cebimize dokunan fiyatlarda gıdalar bile ne yazık ki sağlığımızı tehdit etmektedir. Tabi ki ucuz ürünlerden hiç bahsetmiyoruz bile. Birçoğumuz ucuz olduğu için içinde hile olduğunu düşünüp birçok ürünü almıyorken belli bir bütçe ile geçinen insanlar buna mahkûm oluyorlar. Hepimiz tehlike altında yaşamaya devam ediyoruz.

Gıdada tefeci sermayedarlar kazanıyor. Olanlar emekçi yoksul halka oluyor. Hem cebine hem de sağlığına zararı dokunuyor. Kapitalizm’de işleyiş işte böyledir.Hüseyin Habip Taşkın

28 / 02 / 2010

NEWROZ HAFTALIK SİYASİ YORUM GAZETESİ


Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.

Bu tartışmayı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0