ForumAşk Doktoru  Yeni Konu 

AŞK TEK KİŞİLİK BİR MACERADIR - Neslihan Acu (mutlaka okuyun!)

14 Şubat 2010

hurkus

Neslihan Acu'dan geleneksel 14 Şubat sevgililer günü yazısı. "Sonsuza dek süren bir aşk olmadığı gibi, sonsuza dek süren bir mutluluk da yok. Mutluluk da, aşk da an’larda saklı."

AŞK TEK KİŞİLİK BİR MACERADIR

Yine bir 14 Şubat, yine her yer kıpkırmızı. Tüketim toplumunun çaresiz insanlarında yine bir telaş, bir telaş! Sevgiliye en güzel hediyeyi almak, en güzel sözleri söylemek için yarı umutlu yarı umutsuz çırpınışlar…

Aşk üzerine güzel bir şeyler yazmak istiyorum. Ama ben ne zaman güzel bir şeyler yazmak istesem, aslında tuhaf bir şeyler yazarım.

Sanırım yine öyle olacakJ

İşte başlıyoruz…

Aşk, sadece “aşık olan” için güzel bir şeydir. İnsana yaşadığını hissettirir, içmeden kafayı buldurur, cesaret verir, canlandırır.
Acı da çektirir, o ayrı.

Acının nedeni, duyduğunuz aşkın karşılığını karşı taraftan, aynı oranda talep etmektir.

Kural 1, böyle bir şey istemeyeceksiniz. Yani, “Ben ona çok aşığım ama bakalım o da bana çok aşık mı, hep yanımda olacak mı?” türünden zırva sorularla hayatınızı karartmayacaksınız.

Çünkü aşk sizin beyninizde. Keramet karşınızdakinde değil, sizde.

Aşık Veysel’in dediği gibi, “Güzelliğin on para etmez şu bendeki aşk olmasa!”

Bunları bilerek gireceksiniz aşk oyununa.

Genelde aşk duygusu, karşılığını bulamayan bir şeydir, imkansızı istemektir. O yüzden “aşk”tır zaten. Yine Veysel’in dediği gibi, “Seversin kavuşamazsın adı aşk olur”.

En güzel aşk romanları, en güzel aşk filmleri hep imkansız aşkları anlatır. Aşıkların birbirlerine bir türlü kavuşamadıkları, engellerle boğuştukları durumlarda vardır aşk.

Kavuşunca aşk yoktur.

Kavuşunca ilişki yaşanır. Adı evlilik olsun ya da olmasın, ilişkide esas, sevgi ve saygıdır. Hem seveyim hem sayayım hem de çılgınlar gibi aşık olayım, o da aynısından bana olsun derseniz, olmaz o iş.

Aşk biraz hastalıklı bir durumdur çünkü, bir tür deliliktir. Vücudun kimyasal dengelerinin alt üst olması halidir.

Ama yine de insanlar vazgeçemezler aşktan. Karşılarına güvenli bir ilişki yaşayabilecekleri uygun biri çıktığında burun kıvırırlar ve hep en olmayacak kişilerin peşinden koşarlar. Çünkü asıl dertleri o sarhoşluk duygusunu yaşamaktır. Biraz da, kendilerini aşmak, sınırlarını zorlamaktır.

“Aşığım ve çok acı çekiyorum” diye şikayet eden birine şunu söylerim ben: Acı çekiyorsun çünkü acı çekmeyi SEN istiyorsun. Çünkü içten içe biliyorsun ki, acı çekmek daha fazla insan yapıyor seni, güzelleştiriyor.

Ama oyunu adam gibi oynayacaksın. Neyi ne kadar yaşayabileceğini, nerede bırakmak, nerede vazgeçmek gerektiğini bileceksin.

Vazgeçmeyi bilmediğin zaman gerçekten delirirsin. Ve bu hiç de romantik bir şey değildir.

Ne yapılacak o halde?

Şu: Karşınıza kalbinizi çarptıran biri çıktığında, o “birinin” kalbinin de sizin için kısacık bir süre de olsa çarpması için dua edin. Ve her iki kalbin de çarptığı o anların, saatlerin, günlerin kıymetini bilin. Ötesini berisini hiç düşünmeden, uzun vadeli planlara girişmeden yaşayın o aşkı.

Nasıl olsa bitecek.

Taraflardan birinin aşkı fazla gelecek günün birinde, karşıdakini boğacak…

Fazla gelen aşk sizinkiyse yandınız! Üzülün ama hiç üstelemeyin… Zorla güzellik olmuyor.

Sonsuza dek süren bir aşk olmadığı gibi, sonsuza dek süren bir mutluluk da yok.

Mutluluk da, aşk da an’larda saklı.

Ne zalimmişsin, bıraktın gittin beni diye sayıp dökmeyin gidenin arkasından… Tam tersine, ne güzel şeyler yaşadık seninle diye düşünün, minnet duyun. Paylaştığınız o mutluluk anlarıyla yetinmeyi bilin. Onlar hiç yok olmayacak ki! Sonuna dek size aitler.

İşte böyle.

Böyle ahkam kesip durmak kolay tabii!

Aşık olunca nasıl olsa delireceksiniz, ne kadar saçmalık varsa hepsini yapacaksınızJ

O halde en iyisi vazgeçin aşktan, aklı başında bir sevgiye razı olun. Kalbinizi deli gibi çarptıranla değil, huzur verenle beraber olun. Ne bileyim, evlenin, çoluk çocuğa falan karışın…

Aşkı sadece filmlerde seyredin, romanlarda okuyun.

Derin derin iç çekebilirsiniz. Ama en azından güvenliktesiniz.

NESLİHAN ACU /MEDYATAVA

neslidost@gmail.com

Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.

Bu tartışmayı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0