ForumBizi Biz Yapan Öykülerimiz  Yeni Konu 

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI

29 Ağustos 2009

deepblueeagle

30 Ağustos Zafer Bayramı hepimize kutlu olsun!

Günümüzü yaşarken geçmişi de unutmayalım. Her köşesi paylaşılan güzelim yurdumuz ne zorluklarla (aç, açıkta, ölümüne, körpe delikanlıların kanlarıyla sulanarak) temizlendi. Cumhuriyet’in var edilişini unutmayalım.

Yurdumuz, her zaman iç ve dış güçlerin ağzını sulandırmaktadır. Gözümüzü açalım, aklımızı başımıza toplayalım, akıllıca davranalım ve oyunlara gelmeyelim.

Hepimize neşeli ve sağlıklı günler.

29 Ağustos 2009

deepblueeagle

sitemizin bugünkü "haberler" bölümünde baskın oran hocamızın öğretici bir yazısı var. okumalı.

geçmişi, büyüklerimizi, atalarımızı unutmamalı. tarihte, koşulların o anda gerektirdikleri yapılıyor. tarih de sürekli değişir. çünkü, insan düşüncesi, uygarlık sürekli devinim halinde. şimdi 21. yüzyıldayız. şimdi de günümüzün şartlarına göre doğruyu bulmak ve uygulamak gerekiyor. gelişmek için önce okumalıyız, sonra üniversitelere gitmeli, sevdiklerimizi, yakınlarımızı, çocuklarımızı aydın birer birey olarak yetiştirmeye çabalamalıyız. ondan sonra da insan sevgisi temelinde ve yeteneklerimiz ölçüsünde çalışmalı, üretmeliyiz. ne kadar çok yetişmiş insan olursa o kadar iyi. önce iyi ve vicdanlı bireyler, sonra da konusunda uzmanlar.
29 Ağustos 2009

nuhungemisi

Eskinin milliyetçi, devletçi resmi üslubu kullanılarak üretilmiş, iç güçler safsatasını kullanan, oyunlardan söz eden paranoya anımsatan kutlama mesajlarını nedense pek sevememişimdir. Tıpkı sevgili deepblueeagle'ın üstteki mesajı gibi...

Bunun yerine, kendi pek genç olmayan ama Türkiye Cumhuriyeti'nin en başındaki kişi olarak genç, diri bir mesaj vermeyi bu yıl başaran Cumhurbaşkanımızın mesajı daha fazla ilgimi çekti. 

Gerilemek yerine kendisini zaman içinde geliştirmiş bir kişi olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün bu anlamlı mesajını buraya aktarmayı düşündüm. Belki böylece bu mesaj gençlere örnek olur da artık resmi tarihin masallarını tekrarlama hatalarına düşmezler. Çünkü resmi tarihin bir anlamda destekçileri bile değişme zorunluluğunu kavramış ve bu değişimin gerektirdiği dili öğrenmeye başlamışlar. Olumlu bir gelişme... Yukardaki mesaj eskinin dilini, aşağıdaki mesaj ise yeninin dilini yansıtıyor. 

Cumhurbaşkanının mesajındaki Türklük vurgularının, Anadolu'nun ebediyyen bir Türk yurdu olduğunun adet gereği sık sık tekrarı bizi şaşırtmasın. Önemli olan iç düşman edebiyatının değişmiş oluşudur. Yakın zamanda buradaki abartıları da düzeltmeyi öğreneceğiz. Eskiden, solcular, komünistler, dinciler, Kürtler, azınlıklar, emperyalistlerin yerli uzantıları, vatan hainleri vs. denerek, ardından da durmadan temizlenen bu kesimlerden mesajda artık söz edilmiyor. 

İlk kutlama mesajında eskinin nağmelerini yineleyen ve iç güçlerden -artık kimse onlar?- vatanı koruma çağrısı yapan mesaj sahibi deepblueeagle da bu konu üzerine biraz düşünme fırsatı bulabilir, belki iyi de olur:)

Abdullah Gül'ün mesajı şöyle:

''Bu öyle büyük bir zaferdir ki; asırlardır hür yaşayan bir milletin haykırışıdır, birlik ve beraberliğimizin önünde hiçbir gücün duramayacağının ispatıdır. Bağımsız ve müstakil olarak sonsuza kadar bir arada yaşama irademizin en önemli kilometre taşıdır. Büyük fedakarlıklarla yürütülen Kurtuluş Savaşı'nın kazanılmasının, Anadolu'nun ebediyen Türk yurdu olduğunun ilanıdır. Atatürk'ün komutanlık ve liderlik dehasıdır. Millet-ordu bütünleşmesinin göz kamaştıran sonucudur. Mehmetçiğin cesaret ve kahramanlık destanıdır.

Atalarımız bu toprakları canlarıyla, kanlarıyla vatan yaptılar. Vatanın her karış toprağı için kadını erkeği, genci yaşlısı, doğulusu batılısı herkes omuz omuza vererek savaştılar. Bağımsız ve hür yaşamak, vatana sahip çıkmak için hayatlarını ortaya koydular. Yine onlar Yüce Atatürk önderliğinde hep birlikte Cumhuriyet'i kurdular ve onu güçlendirdiler. Yakılan, yıkılan Anadolu'yu baştan sona yeniden inşa ettiler. Bizlere güzel bir gelecek kurmak, onurlu bir hayat yaşatmak için gecelerini gündüzlerine kattılar.

Bugün bizler de onların mirasçısı olarak Türkiye Cumhuriyeti'ni muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Demokrasisini olgunlaştıran, insan hak ve özgürlüklerinde ciddi adımlar atan, ekonomisini güçlendiren Türkiye geleceğe güvenle bakmaktadır.

Farklılıklarımız birliğimizi tamamlayan zenginliklerimizdir. Bin yıldır bu topraklarda barış içinde yaşayan bir milletiz. Bin yıldır olduğu gibi bundan sonra da kimse bu birlikteliğe zarar veremeyecektir. Yeter ki kendimize güvenmeye devam edelim. En büyük gücümüz olan birlik ve beraberliğimizi koruyalım.

Türkiye, istikrarını koruyan, uluslararası alanda ağırlığını sürekli artıran güçlü bir ülke olarak yükselmeye devam edecektir.

Dünyanın en güçlü ordularından birine sahip olan Türk Silahlı Kuvvetleri de bölgesinde bir istikrar unsuru olarak, dünya barışına katkılarıyla ülkemizin saygınlığını artırmaktadır. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin daha da güçlendirilmesi milli çıkarlarımız ve güvenliğimizin de gereğidir.

30 Ağustos Zafer Bayramı'nda, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Atatürk'ü, silah ve dava arkadaşlarını, Kurtuluş Savaşı'nın tüm kahramanlarını, kanlarıyla, canlarıyla bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi, gazilerimizi saygı ve minnetle anıyorum.

Büyük Zafer'in 87. yılında, milletimizin, tarihi zaferlerle dolu şanlı ordumuzun mensuplarının, dünya barışının sağlanmasına katkıda bulunmak için yurt dışında üstün başarıyla görev yapan birliklerimizin Zafer Bayramı'nı en içten duygularla kutluyor, vatandaşlarımıza selam ve sevgilerimi iletiyorum.''

29 Ağustos 2009

deepblueeagle

sağolasın nuhun gemisi ağabey. elbette okur ve düşünürüm. ilk okumada sevdim zaten mesajı, ve yazdıklarını da. en üstte yazdığım mesaj, o günlerin de unutulmaması gerektiğini anlatan ve o günlere saygı duruşunda bulunan bir mesajdı. daha sonra da baskın hocamızın haberinin okunması gerektiğini söyledim. o mesaj da iyi bir haberdi. resmi tarihden yana da değilim, resmi olmayan tarihten yana da. devletçi veya atatürkçü de değilim. laik, demokrat veya liberal de. hiçbir ayrımım da yoktur görüşler arasında, insanlar arasında da. net olarak tarafsızım. her türlü görüşü severim. ama hepsine aynı mesafede dururum. insan olarak öyle olduğum gibi uzman olarak da öyleyim. ve öyle olmak da zorundayım. sevgiyle, hoşgörüyle yaşamaktan yanayım. aslında hepimiz böyleyiz. öğreniyoruz ve değişiyoruz. benim temel düşüncelerim köşeyazılarımda ve forumdaki yazılarımdadır. çok da açık yazıyorum. üstelik nuhun gemisi ağabey, her ikimizin de aynı doğrultuda olduğunu düşünüyorum. iyiye doğru. ama, yaşanmışlıklar farklı olabilir. böyle, yazışmak, beslenmek de çok hoş. bu yazıyı defalarca okuyacağıma emin ol. kişiler, görüşler, kurumlarla hiçbir ilgim yoktur. yazılarımı izliyorsan abi, net olarak hoşgörülü, barışçı bir temelde yazıyorum. insan sevgisi ve bireyin kendini geliştirmesi yönünde. ne güzel. sen de köşeye ve foruma daha çok yazsan. ileride yüzyüze de konuşuruz. bu arada 1977 yılında seninle ilgili bir anım, çok şeye bakışımı değiştiren bir anımdır. senin tek bir cümlen. sonra söylerim. seni çok da sevdiğimi bil. sevgiler. saygılar.

29 Ağustos 2009

deepblueeagle

sevgili nuhun gemisi ağabey, yazdıklarını ve Cumhurbaşkanımızın mesajını tekrar okudum. gayet olumlu, serinkanlı, birleştirici bir mesaj değil mi. geçmişi de olgunlukla irdelemiş, bugünü ve geleceği de gerçekten olumlu ve rind bir dille anlatmış. inşallah onun dediği gibi olur. yapılması gereken, ikinci mesajımda söylediğim gibi, okumak, düşünmek, hoşgörü ile öğrenmek, yargılardan kurtulmak. bilimadamları yetiştirmek ve üretmek, çalışmak. sevgili ağabey, ayrıca, senin yazı dilin de bir örnek bence. ahmet altan'ın dünkü yazısını okuduysan, onun dili de serinkanlı ve çok olumluydu. bu arada, her gün taraf alıp okuduğumu da bilmelisin. başka gazetelerle birlikte. insanlar, birbirleri hakkında ne garip düşüncelere sahip oluyorlar değil mi. önyargısız olmak öyle zor ki. bir insanı anlamak da. keşke, daha çok yazsan. ve bence, bizler, hem birbirimize, diğer okuyanlara, aydınlara, hem de topluma örnek olmak için, yapıcı, olumlu, üstteki rind gibi süzerek yazmalıyız. görüşürüz.
29 Ağustos 2009

deepblueeagle

orda mısın, acaba, yazdıklarımı okuyor musun, bilmiyorum. ama o ilk mesajı bilinçli olarak ve muziplik olsun diye yazdım ve koydum siteye. tepki alacak mı diye bekliyordum. o denli de ciddi bir dille de yazdım ki. o mesajdaki hiçbir cümle bana ait değil. bir yahoo grubundaki mesajlardan aldım. üniversite öğretim üyeleri yazışıyordu. ve cümleyi ordan toparlayıp derledim. ağabey, hepimiz aynı ülkede, dünyada yaşıyoruz. herkesin kendine göre bir dünyası var. insanlar, kıyasıya eğitim alsalar da önyargılarından kurtulamıyor. çünkü, kurtulurlarsa, tutunacak dalları kalmıyor. bu, çok ağır bir adımdır. ruh terbiyesi çok zordur. hiçbir insanı yargılayamayız.

senin bu mesaja tepkisiz kalmayacağını biliyordum. umarım, başını yana doğru sallayıp, gülümsersin.
arada bir böyle sevimli oyunlar yapmak iyidir.
seni çok sevdiğimi bil.

iyi ki yazdın o yazıyı. çok faydalı oldu. inan. yarın da bol bol okuyacağım.
iyi haftasonları.
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.

Bu tartışmayı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0