Forumİzmir ve Tarihi  Yeni Konu 

YAVAŞLA SEFERİHİSAR'DASIN

19 Temmuz 2009

hurkus

'Yavaş şehir’ diye bir şey duymuş muydunuz? Neresi mi? Türkiye’nin ilk ‘Yavaş Şehir-Cittaslow’ adayı Seferihisar.

20 Haziran 2000 tarihinde Roma’da, İtalya’daki 32 şehrin yöneticilerinin imzaladığı, ‘Cittaslow- Yavaş Şehir’ isimli bir proje çıktı ortaya.

GAZETE HABERTÜRK-HT CUMARTESİ-NAZENİN TOKUŞOĞLU

Toskana’daki, şarabıyla ünlü Chianti dünyanın ilk Cittaslow’u oldu. Onu Bra, Positano ve Orvieto izledi. Sonra İngiltere’den Ludlow ve Alysham kasabaları geldi.Almanya, Hersbruck ve Lüdinghausen’i listeye ekledi. Hareket, özellikle Akdeniz kasabalarında kısa zamanda moda oldu. Sayı İtalya’da 46’ya ulaştı. İspanya, Portekiz, Avusturya, Norveç derken, sonunda bizden birileri de bu güzel projeye Türkiye’nin adını yazdırmaya karar verdi. O isim Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer.

BANA NELER OLUYOR

“Nasıl yavaş şehir olunuyor, neler yapıyorsunuz” diye aradım başkanı. Hemen davet etti. Telefonu kapatır kapatmaz, soluğu Seferihisar’da aldım. Başkan, “Bu hafta beşinci nikahımı kıymak üzere çıkıyorum, siz
de bu arada biraz yavaşlayın, yarın buluşuruz” dedi. İstanbul’un trafiğini, gürültüsünü, “Bugün git, yarın gel” ritüellerini ve birbirine bağırıp çağırarak yaşamaya alışmış metropol sakinlerini, Trevanian’ın
deyimiyle, katlayıp sandığa koydum. “O da nereden çıktı” diyeceksiniz. Şu meşhur Şibumi’si var ya Trevanian’ın; 40’ıncı sayfadan öteye geçemiyordum, birçok arkadaşım için başucu kitabı olan bu eser,
benim için işkence demekti. İşte o kitabın 250’nci sayfasına geldim müstakbel ‘yavaş şehir’de. 

BALIK-BALIKÇI-KEDİ

Biliyorum, daha fazla ayrıntı istiyorsunuz. Ördeğiyle konuşan yaşlı kadının etkisinden kurtulup, sahile indim. Bir kedi gördüm. Tekneden tekneye atlıyor, ağzında balık. Teknesini basamak olarak kullandığı adam, üstünden atlayan kediye tepki vermiyor, şekerlemeyle meşgul. Kedi sadece balığın kafasını yiyip gidiyor. “Tsunami olmadıkça yerinden kıpırdamaz” dediğim balıkçı, gelen geçen rahatsız olmasın diye kalkıp alıyor balık artığını. İki gün boyunca hiç kavga eden görmedim. Turist kazıklayan da, laf atan da, hatta ağlayan da... Herkes işini yapıyor. Yaşadıkları kenti daha yaşanır tutmak da, işlerinden biri.

Yavaş şehir olmanın kriterlerinden bazıları

Geri kazanım teknikleri ve çevreci politikalar geliştirmek.

- Toprağın çevre dostu şekilde kullanılabilmesi için gereken altyapıyı kurmak.

- Organik ürünler üretilmesini desteklemek.

- Finansal zorluğa düşen yerel üreticileri desteklemek.

- Konukseverlik kalitesini korumak.

- Gençlerin ve okulların lezzet eğitimiyle tanışmasını sağlamak

- Sadece işletmecilerin değil bütün vatandaşların ‘Yavaş Şehir`de yaşadıklarını hissettirecek projeler geliştirmek.

ÜYELİĞE KESİN GÖZÜYLE BAKILIYOR

Yavaş Şehir Seferihisar’ın fikir babası Tunç Soyer, 50 yaşında. Hukuk okumuş, uluslararası projelerde görev almış. Bu ilk belediye başkanlığı. Ama halk ona bayılıyor, sohbet etmekten yürüyemiyor. Soluğu bir teknenin gölgesinde alıyoruz.

- Bu fikir nasıl çıktı ortaya?

Kentin kimlik sorunu vardı. Dünya’daki ilk yavaş şehir Chianti’den etkilenip araştırdım, arkası geldi.

- Sizde daha ne fikirler vardır kim bilir.

Hem çok gezdim hem de ilginç yerleri gördüm. Avrupa’yı saymıyorum; Peru, Paraguay, Brezilya, Obidos... İki yaşındaki kızımla balon safari yaptık. Kendini geliştirmek için gezmek gibisi yok.

- Halk hazır mı bu yolculuğa?

Bu sonsuz bir yolculuk. Varılacak bir nokta yok, işin güzelliği o.

-AB’ye girmek gibi mi?

Yaşam standardı artacak.

-Seferihisar ne zaman yavaş şehir olacak?

Eylül sonuna kadar projeleri hazırlayıp ekim ayında davet edeceğiz. Ama kesin gözüyle bakılıyor. Onlar da çok heyecanlı. İnşallah Türkiye’den başka başvurular da olur. 
SAĞLIK TURİZMİNE UYGUN

‘Yavaş şehir’i teknoloji yoksunu, bir yer gibi düşünmeyin. Çöpün ayrıştırılmasından enerji elde edilmesi gibi projeleri var. Kriterlerden biri de, kentin farklı taraflarını öne çıkarmak.

Chianti’nin şarabı meşhur mesela. Seferihisar’ın en büyük silahı da sahil beldesi Doğanbey’deki, belki de dünyanın en büyük sağlık turizm merkezi olmaya aday jeotermal rezervleri. Hedef, tatil için Alaçatı’yı tercih eden turistleri kaplıca tutkunu yapmak.

İZMİR’DEN YARIM SAAT

İzmir’e her gün Türkiye’nin önemli noktalarından onlarca uçuş var. Havaalanından otomobil kiralarsanız, yarım saatte Seferihisar’dasınız.

BUTİK OTELLER VAR

Seferihisar’da fiyatlar çok uygun. Teos plajı çevresindeki tatil köylerinde ya da Sığacık bölgesindeki sevimli butik otellerde konaklayabilirsiniz.

DENİZ MAHSULLERİ

Balık ve her türlü deniz mahsulü bol. Yavaş şehir olduktan sonra, ot ağırlıklı yerel yemek çeşitleri de buranın vazgeçilmezi olacak.

KAPLICA PAKETİ

Yakında yeniden yetiştirilmeye başlanacak üzümle bağlantılı olarak, şarap üretimi de başlayacak. Bel ağrısı çekenlere kaplıca paketi de hediye edebilirsiniz. 

GÖRMEK İÇİN 5 NEDEN

1-49.5 kilometrelik sahiliyle Türkiye’nin en uzun sahil şeridine sahip ilçelerinden. Buradaki Teos Antik kenti de sakin plajlarıyla ünlü.

2-Seferihisar’ın önemli sahil beldelerinden biri olan Doğanbey’de yakında hizmete girecek jeotermal tesislerde; sırt, bel, boyun ağrılarından kurtulabilirsiniz.

3-Deniz mahsullerini seviyorsanız, sahil restoranları tam size göre. Ayrıca Türkiye’nin en kaliteli satsuması burada yetişiyor.

4-Fast food zincirlerine karşıysanız doğru adrestesiniz. Ama bu kapitalist sisteme karşı olmak gibi bir şey değil, yani siyasi boyutu yok.

5-“Üreticiyi ürününü satmak için teşvik et” maddesi uygulanmaya başladı bile.

Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.

Bu tartışmayı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0