MAALESEF ÖZGÜR DÜŞÜNEN SON NESİL DEĞİLİZ

31 Mart 2020 12:56 / 2079 kez okundu!

 

 

"Bugün hala özgür düşünen birileri varsa-ki çok şükür var- bu, onların bütün bu kirli değiştirme çabalarına karşı sahip olduğu inancı ve onun gücüyle, vicdan, adalet ve hakkaniyet algısıyla, öğrenme ve düşünce oluşturma metotlarına hakimiyetleriyle, hayatın içindeki her değişimi hızlı anlayabilme kabiliyetiyle, olaylara dair doğru ve stratejik yaklaşabilme becerisiyle, bilgi ile kurduğu ilişkinin seviyesiyle, değişimleri analiz edebilme ve farklı perspektiflerden bakarak yorumlayabilmesiyle direkt ilişkili"

 

****

 

MAALESEF ÖZGÜR DÜŞÜNEN SON NESİL DEĞİLİZ

 

Cüneyt Zapsu'nun ekteki (*) videosu epeydir dolaşıyor sosyal medyada. Söylediklerinde haklı. Gerçekten epeydir -özellikle her birimizin adeta paylaşmak için can attığı-şahsi bilgilerimiz/datalarımız birilerinin elinin altında depolanmış durumda. Bu dataları depolayanların bunu sadece bize telefon, televizyon, koltuk, leğen, mandal satmak için yaptığını düşünmüyoruz elbette. 
O yüzden gelecekte insanların bağımsız düşünemeyen insanlar olacağını söylemek gayri komplo ya da paranoyaklık değil...
Lakin bu noktada insani rehavete sevk edebilecek, olayın ciddiyetini kavramaktan bizi uzaklaştıracak bir tehlike var.
O da bizim neslimizin gerçekte özgür düşünen son nesil olduğumuzu düşünmemiz.  
Oysa bence bu doğru değil. 
Yani bizlerin bir bütün olarak ve tam anlamıyla özgür düşünen son nesil olduğumuzu söyleyebilmemiz maalesef artık mümkün değil. Çünkü düşünceleri kontrol edilebilir insan yetiştirme çalışmaları ya da düşünce yönlendirme çalışmaları aslında çoktandır birer pilot proje olarak başlamış ve içten içe epeydir devam ediyor. 
Bugün özellikle sosyal medyada normalinde akla mantığa ters olduğu aşikâr yığınla aptalca mesajların hem de epeyce kelli-felli insanlarca kolayca yazılmasının, paylaşılmasının ve inanılır bulunmasının sebebi işte bu geçiş pilot projelerin sonuç vermesinden. 
Yani-maalesef-çoktandır düşüncelerimize, duygularımıza müdahale ediliyor ve birçok insan halihazırda çoktan kullanılabilir ya da kontrol edilebilir formata geçmiş durumda. Zaten son zamanların en popüler tanımamasıyla “algı operasyonları” dediklerimiz aslında insan aklına müdahale eden “bağımlı insan” yetiştirme projelerinin ta kendisi. 


Peki şeytani aklın bu şeytanlığına karşı ne yapmalı?


Bugün hala özgür düşünen birileri varsa-ki çok şükür var- bu, onların bütün bu kirli değiştirme çabalarına karşı sahip olduğu inancı ve onun gücüyle, vicdan, adalet ve hakkaniyet algısıyla, öğrenme ve düşünce oluşturma metotlarına hakimiyetleriyle, hayatın içindeki her değişimi hızlı anlayabilme kabiliyetiyle, olaylara dair doğru ve stratejik yaklaşabilme becerisiyle, bilgi ile kurduğu ilişkinin seviyesiyle, değişimleri analiz edebilme ve farklı perspektiflerden bakarak yorumlayabilmesiyle direkt ilişkili... 
Yani ne yapmalı sorusunun cevabı bilerek ya da bilmeyerek nasıl davranıp, ne yaptığımızın içinde duruyor. 
Bence hayatta olup biten her şeye dair geliştirdiğimiz bakış ve değerlendirme yeteneklerimizin azalmasına, gerilemesine fırsat vermediğimiz sürece bu sinsi kuşatmayı Allah’ın izniyle her insan yırtabilir, dağıtabilir. 
Elbet de bu kirlenmeye ve teslimiyete karşı mücadele yoğun ve ağır bir dinamizmi, yani emeği ve çabayı gerektirmekte... 
Unutmayalım ki bugün normal (özgür) olanı zekalarından, IQ’lerinden şüpheye düşüren her sıradan ya da kelli-felli insanın akıl ve vicdan hürriyetini yitirmesinin sebebi onların modern dünyanın şeytanlarına karşı bu değerlerini koruma hususunda gerekli özeni, emeği, yoğunluğu ve dinamikliği göstermemesinden kaynaklandı. 
Yani bilgilenme konusunda gerekli özeni göstermeyen, emek harcamayan herkes tabiatıyla çağın bu suni tabii seleksiyonundan kurtulamadı, kurtulamayacak...


Seçim bizim. Ya hürriyet ya kölelik...

 

Baki MURAT

 

(*): https://m.youtube.com/watch?fbclid=IwAR07BZ0YWtUEtJgcNkqwLwZaSfKLJ_IiiGMy4EkCEciDsciA-qTBVQXww4E&v=4EDORSxv4CI&time_continue=263&feature=emb_logo#menu

 

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.