HAKKIMI HELAL ETMİYORUM!

09 Aralık 2019 21:27 / 1138 kez okundu!

 

 

"Bütün darbecilere olduğu gibi Büyükanıt’a da hakkımı helal etmiyorum. 2007 muhtırasıyla halkın iradesine müdahale ederek demokrasi tarihimize bir utanç sayfası da o eklemişti. 2009’da da emekli olup Kuşadası’na yerleşmesi üzerine o zamanlar benim de yazılar yazdığım bir yerel gazetede “Büyükanıt’a Sevgi Gösterileri” başlıklı bir haber görünce aşırı derecede rahatsız olmuş ve aşağıdaki yazıyı köşemde yayımlanmak üzere ilgili gazeteye göndermiştim ama yazım maalesef sansürlenmişti."

 

****

 

HAKKIMI HELAL ETMİYORUM!

 

Bütün darbecilere olduğu gibi Büyükanıt’a da hakkımı helal etmiyorum.

2007 muhtırasıyla halkın iradesine müdahale ederek demokrasi tarihimize bir utanç sayfası da o eklemişti.

2009’da da emekli olup Kuşadası’na yerleşmesi üzerine o zamanlar benim de yazılar yazdığım bir yerel gazetede “Büyükanıt’a Sevgi Gösterileri” başlıklı bir  haber görünce aşırı derecede rahatsız olmuş ve aşağıdaki yazıyı köşemde yayımlanmak üzere ilgili gazeteye göndermiştim ama yazım maalesef sansürlenmişti.

Büyükanıt’ın vefat ettiğini duyduğum an ilk o yazım aklıma geldi. Kendimizi 2009’larda varsayıp okunması dileğiyle…

 

PAŞA HAZRETLERİ KUŞADASI’NA GELMİŞ!

Geçen günkü yerel gazetelerimizden birinin  haberine göre Büyükanıt Paşa’yı Kuşadası’nda gören vatandaşlar sevgi gösterilerinde bulunmuşlar.

27 Nisan muhtırası metnini kendisinin yazdığını 32.Gün programında (07.05.2009) itiraf eden ve Şemdinli’de kitapevine bomba atarken suçüstü yakalanıp sivil mahkemede 39 yıl hapis cezasına çarptırılan astsubaylardan biri için ’iyi çocuktur’ diyerek dolaylı olarak yargıya müdahalede bulunan birine sevgi gösterilerinde bulunulması Kuşadası’ında yaşayan bir vatandaş olarak beni son derece rahatsız etmiştir.

Darbe heveslisi generaller dünyanın medeni ülkelerinde bırakın sevgi gösterileriyle karşılanmayı halkın arasına  bile çıkamazlar. Zira halk iradesine müdahale çok büyük suçtur.

Darbe karşıtlığı (dolayısıyla demokrasi) bilinci bizde ne yazık ki çok yavaş ilerlemektedir ama yine de bizleri iyimser kılabilecek gelişmeler de yok değil. Mesela geçtiğimiz aylarda (05.03. 2009 ) İzmir İl Genel Meclisi toplanarak okullardaki Kenan Evren ve 12 Eylül isimlerinin kaldırılmasını oybirliğiyle kabul etti. Gerekçe olarak da “İnsanlara işkence, zulümve baskıdan başka  bir şey vermeyen12 Eylül askeri darbesinin mimarlarının isimlerinin çeşitli okullara verilmesi utanç verici bir durumdur.” denmişti. İzmir İl Genel Meclisinin demokrasimize büyük katkısı olan bu uygulamasını daha sonra bir çok il ve ilçe meclisleri de örnek alarak demokrasi bilincinin oluşmasına katkıda bulunmuşlardır. İnanıyorum ki yakın gelecekte ne kadar sivil veya asker darbeci varsa isimleri okul, cadde, sokak…ne varsa hepsinden silinecektir.

Elbette her insan gibi darbeciler de emekli olduklarında istedikleri yerde yaşama hakkına sahiptirler ama her nedense genellikle sahil beldelerini tercih ediyorlar. Bildiklerim Kenan Evren ve Doğan Güreş Marmaris’i; Büyükanıt ve yine Ergenekoncu askerlerden Hurşit Tolon Kuşadası’nı tercih etmişler. Büyükanıt ve Tolon’un evleri de yan yanaymış. Demek ki deniz manzaralı darbe muhabbetleri çok keyifli olsa gerek.

Aziz Nesin sağ olsaydı kendi iradelerine müdahale eden paşaya sevgi gösterilerinde bulunan vatandaşlarla ilgili sanırım şöyle bir hikaye yazardı:

Paşa, ikametgahına gelmeden günler önce bütün kasaba halkı görkemli bir karşılama için her türlü hazırlığını yapmış, davul zurna ekibinden tezahüratçılara, atılacak sloganlardan taşınacak pankartlara kadar ne varsa...

Netekim Paşa, kasabaya teşrif etmek üzeredir, bütün halk kasabanın girişinde heyecanla beklemektedir. Nihayet o an gelir ve kendi iradelerine müdahale eden paşayı omuzlara alarak ‘Türkiye seninle gurur duyuyor’ bağırtıları, bayraklar ve davul zurna eşliğinde rezidansın önüne gelirler. Kasabalıların kiminin elinde kavurmalar, kimi kadınların ellerinde tabak tabak sarmalar… paşaya yaklaşıp sırtına vurarak ‘Paşam, Allah sizleri başımızdan eksik etmesin, getirdiklerimizden de yiyin ki size güç, kuvvet lazım. Malum emeklilikte de sizlere ihtiyaç duyulabilir hani…”

 

Ahmet OĞUZ

Kuşadası/2009

 

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.