BOŞANMA ERTESİ HAYATLAR

21 Ocak 2019 16:11 / 1586 kez okundu!

 

 

Eskiden ‘uyumsuz evlilikler devam ettirilmeli mi’ sorusuna ‘evet’ diyenlerin oranı oldukça yüksekti. Ancak günümüzde özellikle kadınların çalışma yaşamında aktif rol almalarıyla ekonomik bağımsızlık kazanmaları başta olmak üzere, boşanmış kadın üzerindeki toplumsal baskının azalması, geleneklerin zayıflaması, bireysel özgürlükler… gibi nedenlerin toplumda büyük bir anlayış değişikliği yaratması boşanmaları arttırdı. Öyle olunca da bu durum eski evliliklerin daha isabetli olduğu anlamına gelmez, sadece boşanmayla ilgili şartların ve anlayışın değiştiğini göstermektedir.

 

****

 

BOŞANMA ERTESİ HAYATLAR

 

Eskiden ‘uyumsuz evlilikler devam ettirilmeli mi’ sorusuna ‘evet’ diyenlerin oranı oldukça yüksekti. Ancak günümüzde özellikle kadınların çalışma yaşamında aktif rol almalarıyla ekonomik bağımsızlık kazanmaları başta olmak üzere, boşanmış kadın üzerindeki toplumsal baskının azalması, geleneklerin zayıflaması, bireysel özgürlükler… gibi nedenlerin toplumda büyük bir anlayış değişikliği yaratması boşanmaları arttırdı. Öyle olunca da bu durum eski evliliklerin daha isabetli olduğu anlamına gelmez, sadece boşanmayla ilgili şartların ve anlayışın değiştiğini göstermektedir.

Dolayısıyla bir evliliğin kurucu ve sürükleyici dayanağı ortadan kalkmışsa veya evliliğin temelinde yanlış yapılmışsa o evliliğin sağlıklı yürümesi mümkün değildir. Ayrıca o evlilikten çocuk olması veya olmaması da çok fazla şeyi değiştirmeyecektir ve çoğunlukla da ilk beş yılda boşanmayla sonuçlanacaktır.

Elbette kültür ve yaşam tarzıyla orantılı olarak daha güzel, daha mutlu yeni hayat kuranlar vardır. Çocuklardan da daha başarılı olanlar olmuştur. Ancak bunların çoğunluk olduğu söylenemez. İşte bu durumda asıl önemli olan geriye kalanların bundan sonra ne yapacakları konusudur. Öncelikli olarak varsa çocukların sağlıklı kişilik edinmeleri, değilse de çiftlerin boşanma ertesi yaraları sarıp yeni bir hayat kurma konusunda fazlasıyla ince ustalık gerektiren zorlu bir süreç kendilerini beklemektedir.

Genel bulgular boşanma ertesi erkeklerin daha fazla zararlı çıktıları yönündedir. Yalnızlık, dolaysısıyla da kadınsızlık erkeklerin uzun süre dayanıklılık gösteremedikleri bir konudur. Bu süreçte düzenli ve yeterli beslenememe durumuna alkol, sigara vb. artışı da eklenince bir zaman sonra ruhsal, fiziksel sağlık sorunları baş göstermekte gecikmeyecektir. Hatta olumsuz şartların uzun süre devam etmesi halinde, yeni hayat kurma umutsuzlukları da eklenince, bazı erkeklerin eski eşiyle zor kullanma yoluyla birlikte olma ısrarı kadın ve aile cinayetlerini maalesef karşımıza çıkarmakta, bazen de daha çok orta yaş üstü erkeklerin işi intihar vakalarına kadar götürmeleri de üzücü bir durumdur.

Çocukların ve yaşlıların daha çok kendilerini düşündüklerini biliyoruz. Ayrılmayı kararlaştırmış bir çiftin ‘biz ayrılmayı düşünüyoruz, senin fikrin nedir?’ sorusunu çocuklarına sormaları halinde ne cevap geleceğini tahmin etmeleri zor olmayacaktır. Küçük yaşta hiç bir çocuk annesine, babasına “yürümeyen bu evliliğinizi devam ettirip kanser olacağınıza, beni bırakmamak şartıyla ayrılın ve kendinize yeni bir hayat kurun” demez. Annesini ve babasını birlikte koruyucuları olarak hep yanında görmek ister. Hatta tartışmalarını bile istemez. Bütün çabalarına rağmen boşanma gerçekleşirse bu defa da çocuk öç alma yoluna gidecektir. Mesela kapasitesi olduğu halde derslerinde başarısız olacaktır, okul arkadaşlarıyla kavga edecektir, hastalanacaktır, küsecektir, yemek yemeyecektir, kişisel eşyalarını kıracaktır, agresifleşecektir… Yani annesini ve babasını üzecek ne varsa esirgemeyecektir. Hatta kız çocukları erkek çocuklara oranla boşanmalardan daha fazla etkilendiklerinden erken yaşlarda flört, cinsel ilişkiye girmek gibi yanlışları da yapabilmektedirler.

İşte bu durumda yukarıda sözünü ettiğimiz ince ustalıkların tam da burada devreye girmesi gerekmektedir.

Öncelikle evlilik bittiğine göre savaş da bitmiştir. Dolayısıyla anne ve babanın ateşkes ilan edip düşmanlığa son vermeleri hem kendi sağlıkları için hem de varsa çocuklarının sağlıklı kişilik edinmesi bakımından oldukça önemlidir. Çocuğun ceplerini düşmanlıklarla doldurup birbirlerine göndereceklerine kucak dolusu saygı ve dostlukla göndermeliler. Çocuğun birinden diğerine kötülerle değil de iyilerle gitmesi halinde oluşacak dostane ortamda çocuk daha erken toparlanma sürecine girecek ve hatta büyük olasılıkla da büyüdüğünde anne-babanın boşanma haklarına saygı duymakta geç kalmayacaktır. Zira anne-baba ayrı olsalar bile kendisine sahip olunduğu duygusunu yaşadığından kendisini güvende ve sevgi ortamında hissedecektir. Aksi takdirde annenin veya babanın sürekli eski eşini kötüleyerek ilişkileri düşmanlaştırması üçlü arasında saygısızlık ve güvensizlik yaratacak, kimseye bir şey kazandırmayacağı gibi çocukta çok daha derin hasarlar oluşturacaktır.

Boşanma sonrası çiftlerin ilişkilerini saygı ve arkadaşlık temelinde yürütmeleri, çocuklarının doğum günü vb nedenlerle de bir araya gelmeleri doğru olanıdır. Ancak ebeveynlerden birinin eski eşiyle ilişkiyi devam ettirmek isteğinde olması ve bu amacı doğrultusunda müşterek çocuklarının sağlık sorunlarını, okul problemlerini her defasında abartarak eski eşiyle bir araya gelmelerde kullanılması yanlıştır. Zira bu durum, çocukta ‘acaba yeniden bir araya gelecekler mi’ algısını yaratacak ve çocuğu yeni bir hayal kırklığına sürükleyecektir. Dolayısıyla bu tarz davranışlar da çocuğun ruhsal durumunu bozmakla birlikte sağlıklı kişilik edinmesini olumsuz yönde etkileyecektir.

Çiftlerin de artık boşanma olayını kendi odak merkezlerinden çıkartıp yeni hayata adapte olmak konusunda çaba sarf etmeleri gerekmektedir. Sürekli geçmişi düşünüp kendilerini üzmeleri, sağlıklarını bozmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Bu yeni süreçte aile, arkadaş desteği, hobiler, mekan değişikliği vb. önemlidir.

Hayatta her zaman güzellikler vardır. İş onu bulmaktır...

 

Ahmet OĞUZ

21.01.2019, Kuşadası

 

Son Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2019 14:03

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.