DENK PARTİSİ / 2

05 Mayıs 2020 00:59 / 823 kez okundu!

 


DENK Partisinin kurucularından Kuzu ve Öztürk‘ün PvdA’nın (İşçi Partisi) uyum politikasına eleştirileri neydi ve hangi somut konulara ilişkin fikir ayrılıkları PvdA ile bir yol ayırmına gelmelerine sebep oldu? 

 

***

DENK PARTİSİ / 2
 

Yerleşik partilerdeki olumsuz tecrübeler ve bağımsız göçmen partileri süreci

DENK kurucuları Tunahan Kuzu ve Selçuk Öztürk, Kasım 2014 yılında, şimdiye dek göçmenlerin karşılaştıkları onlarca sorunun benzeri bir durumla karşılaşmaları sonucu, o zamanlar üyesi oldukları PvdA’nın uyum politikasını onaylamadıkları için parti meclis gurubundan ihraç edildiler ve parti üyeliklerine son verme süreci başlatıldı. PvdA, Kuzu ve Öztürk‘ten partinin uyum politikasını desteklediklerine dair yazılı bir döküman imzalamalarını talep etti, daha doğrusu kendilerine dayatıldı ve bunu red edince ihraç edildiler. Bunun akabinde mecliste PvdA’dan bağımsız milletvekilleri olarak görevlerine devam ettiler ve DENK partisinin kuruluş ve oluşum süreci başlattılar.

 

Hollanda partilerinin çizgilerini benimsemedikleri için akibetleri aynı olan göçmen asıllı siyaseçilerin sayısı bir hayli kabarık diyebiliriz. Bu fenomeni bütün Hollandalı siyasi partilerde görmek mümkündür.

 

Kuzu ve Öztürk‘ün PvdA’nın uyum politikasına eleştirileri neydi ve hangi somut konulara ilişkin fikir ayrılıkları PvdA ile bir yol ayırmına gelmelerine sebep oldu?

 

‘Türk gençlerinin İslami cihad sempatisi’

Motivaction araştırma bürosunun yapmış olduğu araştırmanın ilk beyan edilen sonuçlarına istinaden, zamanın PvdA bakanı ve bugün PvdA muhalefet lideri olan bay Asscher’ın sözkonusu araştırma sonuçlarını körükörüne olduğu gibi kabul ederek Hollanda’da yaşamakta olan Türk gençlerinin İslami cihad hareketlerine yönelik sempati taşıdıklarını basına beyan etmesi ve basının bunun üzerine PvdA bakanı adına ‘Türk gençlerinin islami cihada sempatisi korkutucu bir gelişmedir’ türden manşet atmış olması, ve bakanın, araştırma bürosu tarafından sözkonusu araştırmanın sonuçları geri çekilmiş olmasına rağmen bu basın beyanını yapmış olması bardağı taşıran son damla olmuştur. Motivaction araştırma bürosunun internet sitesinde ilk açıklamasını geri çekme metni halen mevcuttur. (https://www.motivaction.nl/kennisplatform/archief/statement-onderzoeksrapport-n-a-v-forum-verkenning).

 

Ancak PvdA’nın o sıradaki siyasi lideri Samson, Öztürk ve Kuzu‘nun PvdA dan ihraç edilmeleri üzerine; söz konusu araştırmadan ve Ascher’in basına yaptığı açıklamadan bahsetmeden ‘Dayanışma, katılımcılık, homoseksuel-hetroseksüel ve kadınlara eşit haklar gibi konulara ilişkin derin fikir ayrılıklarımız vardır ve bu sebeple yollarımız ayrılmıştır’ şeklinde açıklama yapmıştı.

 

Öztürk, “PvdA’da özgürce düşüncelerini beyan edemediğinden” şikayet etmişti. Kuzu ise “mecliste sesi duyulmayan halk kitlelerinin meclisteki sesi olmaya devam edeceğini” açıklamış ve devamla “PvdA’nın uyum politikasının sağcılaştığı, sert ve kaba bir politika haline geldiği” eleştirisini yapmıştı.

 

İlk başta bunlar yaşanırken, DENK’in bu gün içine düştüğü koltuk kavgası göçmenlerin Hollanda’daki siyasi katılımları açısından endişe vericidir. 

 

DENK hareketine bakış perspektifi

 

DENK partisinin kuruluşunu, bu güne kadarki işleyişini ve hem meclis içinde hem de meclis dışında vermek zorunda kaldığı mücadeleleri ve en son geldiği iç çelişkili durumunu genel olarak göçmenlerin emansipasyon sürecinden ve perspektifinden kopuk değerlendirmenin doğru olmayacağını düşünüyorum. 

 

DENK hareketini salt şu anki milletvekillerinin ifade ettiği kimi somut düşünceler temelinde veya sağ-sol, muhafazakar-laik şeklindeki polarizasyoncu zihniyetle değerlendirmek yerine, Hollanda’daki göçmenlerin 50 yıllık eşit haklar mücadelesi, Hollanda toplumuna uyum sağlamanın zorlukları ve engelleri ve aynı zamanda Hollanda’nın sömürgecilik ve ırkçılık tarihi perspektifinden çıkarak ele almanın gerekliliğine inanıyorum. Hollanda’da yaşamak zorunda kalan bütün göçmenler; dil, din, kültür, siyasi düşünce-ideoloji ve ırk farklılıklarına rağmen, aynı kaderi paylaşmaktadır ve aynı sömürgeci ve ırkçı tarihin kalıntısı olan zihniyetlerle karşıkarşıya kalmaktadırlar.

 

(Devam edeceğim...)

Ahmet DAŞKAPAN

26 Nisan 2020

Son Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2020 18:09

 

Bu yazıyı Facebook'ta paylaşabilirsiniz:
Facebook'ta paylaş
0
Yorumlar
Uyarı

Yorum yazabilmek için üye olmalı ve oturum açmalısınız.

Eğer sitemize üye değilseniz buraya tıklayarak hemen üye olabilirsiniz.

Eğer üye iseniz oturum açmak için buraya tıklayın.